08. marca 2011

Nórsky biatlonista Bö zbiera medialy ako huby po daždi

Suverénnym víťazom vytrvalostných pretekov mužov na 20 km na majstrovstvách sveta v biatlone v ruskom ...

tarjei bo Nórsky biatlonista Tarjei Bö bude na ruské majstrovstvá spomínať len s úsmevom.Foto: SITA/APCHANTY-MANSIJSK 8. marca (WEBNOVINY) - Suverénnym víťazom vytrvalostných pretekov mužov na 20 km na majstrovstvách sveta v biatlone v ruskom Chanty-Mansijsku sa stal líder celkovej klasifikácie Svetového pohára 22-ročný Nór Tarjei Bö.

O 40 sekúnd pomalší bol strieborný Rus Maxim Maximov, bronz si vybojoval Rakúšan Christoph Sumann, ktorého od strieborného stupienka delilo 5,5 sekundy. O najlepší výsledok slovenských farieb sa postaral Pavol Hurajt, ktorý skončil dvadsiaty tretí, keď za novým majstrom sveta zaostal o 3:16,2 min.

Svoje prvé body do bojov o krištáľový glóbus v tejto sezóne si pripísal Dušan Šimočko, ktorému vo výsledkovej listine patrila 32. priečka. Ďalší slovenskí biatlonisti skončili hlboko v 123-člennom štartovom poli. Miroslav Matiaško, ktorý v decembri v slovinskej Pokljuke v pretekoch SP milo prekvapil 6. miestom práve vo vytrvalostných pretekoch, tentoraz skončil osemdesiaty druhý. Matej Kazár až osemkrát mieril mimo terč a s vyše desaťminútovým odstupom za víťazným Nórom Böom obsadil 92. miesto.

Výsledky - vytrvalostné preteky mužov na 20 km:

1. Tarjei Bö (Nór.) 48:29,9 min (1 trestná minúta), 2. Maxim Maximov (Rus.) +40,0 s (0), 3. Christoph Sumann (Rak.) +45,5 (1), 4. Emil Hegle Svendsen (Nór.) +49,7 (2), 5. Björn Ferry (Švéd.) +1:16,9 min (1), 6. Ole Einar Björndalen (Nór.) +1:24,3 (1), 7. Michael Greis (Nem.) +1:25,5 (1), 8. Andreas Birnbacher (Nem.) +1:27,5 (1), 9. Maxim Čudov (Rus.) +1:40,7 (0), 10. Martin Fourcade (Fr.) +1:46,2 (3), ... 23. Pavol Hurajt +3:16,2 (2), 32. Dušan Šimočko +4:01,7 (1), 82. Miroslav Matiaško +8:54,1 (5), 92. Matej Kazár (všetci SR)+10:26,8 (8).

Slováci bodovali, ale neoslnili

Tarjei Bö potvrdil pozíciu svetovej jednotky. Tradične kvalitný bežecký výkon podporil aj takmer bezchybnou streľbou. Jediný terč nechal stáť na tretej položke v ľahu. Na tomto šampionáte získal už svoju štvrtú medailu, z toho druhú zlatú a je najúspešnejším účastníkom bojov o majstrovské tituly. Vďaka plnému bodovému zisku si výrazne upevnil pozíciu na čele celkovej klasifikácie SP a už je takmer jeho istým víťazom. Konečne sa medaily dočkala aj reprezentácia usporiadateľskej krajiny. Strieborný Rus Maxim Maximov zvládol všetky štyri strelecké položky bez jediného zaváhania. Bronzového Christopha Sumanna s jednou trestnou minútou od neho delilo iba päť a pol sekundy. Obhajca titulu spred dvoch rokov zo šampionátu v juhokórejskom Pjongčangu Nór Ole Einar Björndalen skončil šiesty, olympijský víťaz z minuloročného Vancouveru jeho krajan Emil Hegle Svendsen obsadil nepopulárne 4. miesto.

Pavol Hurajt akoby si zaspomínal na svoju dobrú predchádzajúcu sezónu. Po jednom terči nechal stáť na druhej a štvrtej položke (obe v stoji) a bolo z toho jeho najlepšie umiestnenie v tohtoročnej edícii pretekov, ktorých výsledky sa započítavajú do klasifikácie SP. Za 23. miesto si pripísal 18 bodov a je v celkovom poradí zo Slovákov najvyššie. Dušan Šimočko mieril ešte presnejšie, keď si k času pripísal iba jedinú trestnú minútu, ale bežecky za najlepšími zaostal. Aj pre neho je 32. miesto výsledkom sezóny. Miroslav Matiaško a Matej Kazár po zbabraných rýchlostných pretekoch ani na toto svoje vystúpenie v Chanty-Mansijsku nebudú spomínať v dobrom. Prakticky uzatvárali výsledkovú listinu, Matiaško na 82. a Kazár na 92. priečke.

Po šiestich disciplínach na majstrovstvách sveta v biatlone v ruskom Chanty-Mansijsku je na čele poradia krajín Nemecko, najúspešnejším jednotlivcom je Nór Tarjei Bö. Ten bral medailu vo všetkých štyroch svojich doterajších štartoch. Po svojom triumfe v utorkových vytrvalostných pretekoch na 20 km je prvým viacnásobným majiteľom zlata na tomto šampionáte.
Slovensko je vďaka bronzu Anastasie Kuzminovej zo šprintu jednou z ôsmich krajín, ktoré už zažívali na tomto šampionáte medailovú radosť. Kuzminová je zároveň jedným z osemnástich šťastných jednotlivcov, ktorí si už mali možnosť vychutnať svoje minúty slávy na pódiu pre medailistov.