Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

17. novembra 2019

Odkaz Nežnej revolúcie zosobňujú aj tohtoroční laureáti Bielej vranyNa snímke riaditeľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk, foto z archívu.Zdieľať
Na snímke riaditeľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk, foto z archívu. Foto: TASR - Pavol Zachar
Bratislava 17. novembra (TASR) - Tohtoroční laureáti Bielej vrany zosobňujú aj ideály Nežnej revolúcie a svedčia o tom, aké sú dôležité a aké sú aktuálne aj v súčasnosti. Sú nimi Mária Sisáková, Tomáš Němeček, Eduard Marek a Branislav Tvarožek. Aliancia Fair-play a Via Iuris udeľujú ocenenie ľuďom za obhajobu verejného dobra často napriek prekážkam. O výsledkoch 12. ročníka ocenenia informovala Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play.


Príbeh Márie Sisákovej podľa slov Wienk ukazuje, že každý sa môže zasadiť o verejné dobro. "Pani Sisáková odhalila podozrivé prevody pôdy náhodou – všimla si nepokosenú lúku. Potom sa dôsledne pýtala a pozerala do verejných databáz," priblížila.

Druhý laureát Hudák figuroval v razii v Moldave nad Bodvou. Podľa slov členky rady Bielej vrany Marty Šimečkovej nebol zásah doteraz dostatočne vyšetrený. "Naopak, najmocnejší tohto štátu a jeho najvýznamnejšie inštitúcie popierajú jeho nezákonnosť. V tejto situácii sa obžalovaní vlastne stávajú disidentmi vo vlastnej krajine," podotkla.

Tretím a štvrtým ocenenými sú politickí väzni 102-ročný Eduard Marek a 94-ročný Branislav Tvarožek. Ich príbehy podľa slov člena rady Daniela Pastirčáka obsahujú obrovskú silu a nádej. "Postavili sa krutým totalitám v čase, keď na to mohli doplatiť životom. Oboch postihlo gestapo, ale aj komunistický režim. Obaja zaplatili obrovskú cenu v najtvrdších väzeniach a potom aj roky trvajúcim tlakom režimu," zhodnotil Pastirčák.

Wienk zhodnotila, že v čase 30. výročia Nežnej revolúcie pripomínajú príbehy ocenených obrovskú hodnotu slobody aj dôležitosť starať sa o ňu. "Zároveň upozorňujú na to, že ani 30 rokov po prevrate nežijeme v spoločnosti, kde sú právo a spravodlivosť rovnako dostupné pre všetkých. Ocenenie preto získali štyria laureáti, ktorí tieto odkazy stelesňujú," dodala.

Laureátov aktuálneho 12. ročníka vybrala Rada Bielej vrany, ktorá hodnotila nominácie predložené organizátorom ocenenia. Členmi Rady sú: novinár Tomáš Němeček, herečka Táňa Pauhofová, kazateľ Cirkvi bratskej Daniel Pastirčák, právnička a zástupkyňa Via Iuris Eva Kováčechová, riaditeľ známeho kultúrneho centra Stanica-Záriečie zo Žiliny Marek Adamov a publicistka a zakladateľka Amnesty International na Slovensku Marta Šimečková.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tohtoročnú Cenu Pamäti národa získala za Slovensko Dana Špitzerová
<< predchádzajúci článok
J. Urban: Václav Havel a jeho skupina Slovensko úplne podcenili

Odkaz Nežnej revolúcie zosobňujú aj tohtoroční laureáti Bielej vrany - diskusné fórum čitateľov