Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. septembra 2020

Odlukou cirkví od štátu chce len SaS zaujať pozornosť, KDH zdôraznilo bezmocnosť ústavného súduKresťanskodemokratické hnutie (KDH) považuje odluku cirkví od štátu za politickú tému na zaujatie pozornosti. V tlačovej správe to uviedol hovorca KDH ...Zdieľať
11 5 676x451 18.9.2020 (Webnoviny.sk) - Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) považuje odluku cirkví od štátu za politickú tému na zaujatie pozornosti. V tlačovej správe to uviedol hovorca KDH Stano Župa. Vládna strana Sloboda a Solidarita (SaS) totiž zvažuje, že sa pri tejto téme v súvislosti s Vatikánskou zmluvou obráti na Ústavný súd SR.


Liberáli by v prípade podania chceli preskúmať, či zo zmluvy medzi Slovenskom a Vatikánom nevyplývajú jednej strane práva a druhej „len povinnosti“. Zároveň by podľa europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS) chceli vedieť, či Vatikánska zmluva pristupuje rovnako k jednotlivým cirkvám na Slovensku a nezvýhodňuje niektoré z nich.

KDH v reakcii na to zdôraznilo, že ústavný súd nemôže rozhodovať o platnosti, zániku či zmene zmluvy, ktorá je na dohode zmluvných strán.

Všetci veriaci majú rovnaké práva


KDH ďalej upozorňuje, že na základe medzinárodnej zmluvy s katolíckou cirkvou reprezentovanou Svätou stolicou a vnútroštátnej zmluvy s inými registrovanými cirkvami a náboženskými spoločnosťami platia pre veriacich všetkých vyznaní rovnaké práva a povinnosti.

„Cirkvi a náboženské spoločnosti, ak sú registrované v SR, sú si rovné v právach a povinnostiach. Garantuje to ústava, zákony i príslušné zmluvy cirkví so štátom,“ vysvetlil člen predsedníctva hnutia Marek Šmid. Nerovnosť medzi cirkvami preto hodnotí ako nepravdivú.

Zámer SaS kritizoval aj premiér


Zámer SaS presadiť odluku cirkví od štátu kritizoval aj predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). Považuje to za prvoplánový marketing.

Doplnil, že ide o mimoriadne citlivú otázku, pri ktorej by sa mali akékoľvek zmeny robiť po poctivej celospoločenskej diskusii. Odluka cirkví od štátu nemá podporu u katolíckej a ani u evanjelickej cirkvi augsburského vyznania.


Zdroj: Webnoviny.sk - Odlukou cirkví od štátu chce len SaS zaujať pozornosť, KDH zdôraznilo bezmocnosť ústavného súdu © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kandidáti na ústavných sudcov Babják a Šorl sú podľa TIS kvalitní po odbornej aj morálnej stránke
<< predchádzajúci článok
Trnavská automobilka Groupe PSA sa nedohodla s odborármi, vyššie mzdy sú otázne

Odlukou cirkví od štátu chce len SaS zaujať pozornosť, KDH zdôraznilo bezmocnosť ústavného súdu - diskusné fórum čitateľov