07. februára 2009

Odveta Slovákom nevyšla, v Gstaade prehrali po nájazdoch

Slovenskí hokejoví reprezentanti prehrali v sobotňajšom prestížnom prípravnom stretnutí pod holým nebom v Gstaade s domácim Švajčiarskom 3:4 po samostatných nájazdoch. V riadnom hracom čase aj po ...

GSTAAD 7. februára (WEBNOVINY) - Slovenskí hokejoví reprezentanti prehrali v sobotňajšom prestížnom prípravnom stretnutí pod holým nebom v Gstaade s domácim Švajčiarskom 3:4 po samostatných nájazdoch. V riadnom hracom čase aj po päťminútovom predĺžení sa duel skončil nerozhodne 3:3. Slováci tak nedokázali výberu trénera Ralpha Kruegera odplatiť piatkovú najtesnejšiu prehru 1:2 zo Sierre a v 46. vzájomnom meraní síl upravili bilanciu so svojím najčastejším súperom na 18 víťazstiev, 7 remíz a 21 prehier. Okrem dvoch súbojov so Švajčiarskom sa zverenci kouča Jána Filca stretli v rámci prvého prípravného bloku v roku 2009 aj s Bieloruskom, ktoré vo štvrtok v Ženeve zdolali jednoznačne 4:0.

Slovenskí hokejisti sa v hustom snežení v alpskom lyžiarskom stredisku Gstaad v nadmorskej výške 1050 m najskôr v prvej tretine akoby hľadali, výsledkom čoho bol inkasovaný gól z hokejky Romyho. V druhej časti však Lintner a spol. pridali na rýchlosti aj dôraze a skóre otočili, keď postupne dokázali presne namieriť Kukumberg, Macho a Nagy. V tretej tretine domáci opäť zatlačili a zásluhou Von Guntena a Sprungera poslali zápas do predĺženia a následne samostatných nájazdov. V nich síce slovenskí hráči viedli zásluhou šikovného gólu kapitána Lintnera 1:0, no domácim hrdinom sa stal Lemm, ktorý dvoma gólmi priniesol Švajčiarom víťazstvo.

Švajčiarsko - Slovensko 4:3 po sam. nájazdoch (1:0, 0:3, 2:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 9. Romy (Gobbi), 51. Von Gunten, 51. Sprunger, rozhodujúci sam. Nájazd premenil Lemm - 27. Kukumberg (Tatar), 31. M. Macho (Rudolf Huna, Bulík), 36. Nagy (Bicek, Rastislav Pavlikovský).

Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Stalder, Kunz - Arm, Küng (všetci Švajč.), 3000 divákov (vypredané)

V hustom snežení, no vo vynikajúcej atmosfére začali oba tímy v pre nich nezvyčajnom zápase pod holým nebom v opatrnom duchu. V 3. min sa po prihrávke Macha dostal do šance Tatar, no z uhla nedokázal prekonať hrdinu piatkového duelu, švajčiarskeho brankára Rüegera. Počas prvej tretiny však bol vo väčšej permanencii jeho náprotivok Staňa. Slovenský brankár úspešne zasiahol v 7. min po peknej individuálnej akcii Dérunsa aj následnej dorážke Jeannina. O dve minúty neskôr predsa len kapituloval, keď nestačil zareagovať na strelu Romyho - 1:0. Presne 30 sekúnd po uplynutí polovice prvej časti si hráči oboch mužstiev museli na približne päť minút oddýchnuť, keďže na zasnežený ľad vyšli rolby, ktoré ako - tak upravili hraciu plochu do spôsobilého stavu. V ďalšom priebehu prvej dvadsaťminútovky mali opäť navrch domáci, Slováci akoby im nestačili korčuliarsky a ani v bojovnosti. Svoj tím však viackrát podržal Staňa, hoci v 17. min mal pri šanci Sannitza v presilovej hre aj šťastie.

Do druhej tretiny akoby vybehol iný slovenský tím. Hostia začali hrať nátlakovo, kombinačne a najmä rýchlejšie ako v úvodnej časti. V 27. min vyrovnal na 1:1 Kukumberg, keď po odrazenom puku z uhla prekvapil Rüegera. V neutíchajúcom a stále hustejšom snežení sa o minútu neskôr opäť museli dostaviť na plochu rolby. Po nevyhnutnej prestávke Slováci pokračovali v tlaku a v 31. min strelil vedúci gól SR Macho, ktorý profitoval z aktivity Hunu za bránkou. Po tomto momente nastali avizované brankárskej zmeny na oboch stranách - Staňu vystriedal Lašák a Rüegera nahradil Genoni. Švajčiari sa nedokázali vymaniť z tlaku súpera a v 37. min im zasadil tretí úder na radosť niekoľkých desiatok slovenských priaznivcov Nagy po výbornej akcii prvého útoku.

Hneď v úvode záverečnej časti hry, ktorá sa už hrala pod nočnou alpskou oblohou, mohol zvýšiť náskok slovenského tímu Špirko, ktorý sa natlačil až pred brankára Genoniho, z jeho akcie však rezultoval len dvojminútový trest pre Ambühla, ale ten hostia nepotrestali. Vzápätí putoval na trestnú lavicu Kukumberg, domáci si vytvorili tlak, no Rüthemann svoju príležitosť nevyužil. V 47. min sa do akcie opäť dostali rolby. Švajčiarska aktivita priniesla svoje ovocie v 51. min, keď domáci dokázali vyrovnať v priebehu 25 sekúnd. Najskôr si v oslabení nešťastne tečoval Slovák do vlastnej siete strelu Von Guntena a vzápätí prekonal Lašáka aj Sprunger - 3:3. V 53. min dostali Slováci možnosť presilovej hry pri vylúčení Jeannina, súperovho brankára však prakticky ani neohrozili, keďže na husto zasneženom ľade sa vôbec nedalo kombinovať. V samom závere mali domáci opäť výhodu presilovej hry, v ktorej dokázali prekonať Lašáka, no rozhodcovia gól neuznali. Po dohode oboch strán nasledovalo päť minútové predĺženie, ale ani v ňom sa o víťazovi nerozhodlo. Najväčšiu šancu strhnúť triumf na stranu svojho tímu mal dve sekundy pred koncom pridaného času Mikúš pri vylúčení Sprungera, no jeho strela sa len zvonku obtrela o konštrukciu bránky. V samostatných nájazdoch sa viac darilo Švajčiarom, najmä Lemmovi, ktorý dokázal dvakrát prekonať Lašáka, zakaždým blafákom do pravej strany. Jediným úspešným slovenským exekútorom bol Lintner.