Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. októbra 2017

OĽaNO neuspelo: Zemedzenie vystavovania tiel za účelom zisku neprešloZákon o pohrebníctve sa meniť nebude. Poslanci Národnej rady SR dnes nepodporili novelu z dielne OĽaNO, ktorá mala garantovať ochranu ľudskej dôstojnosti a dôstojnosti ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Bratislava 13. októbra (TASR) - Zákon o pohrebníctve sa meniť nebude. Poslanci Národnej rady SR dnes nepodporili novelu z dielne OĽaNO, ktorá mala garantovať ochranu ľudskej dôstojnosti a dôstojnosti nakladania s ľudskými pozostatkami zamedzením vystavovania tiel zosnulých za účelom dosiahnutia zisku.


Obyčajní chceli, aby nakladanie s ľudskými pozostatkami, orgánmi, tkanivom a ľudskými bunkami, a to aj v cezhraničnom styku, podliehalo prísnej kontrole a najmä poučeniu a informovanému súhlasu darcu, respektíve zosnulej osoby. "Aj podujatie, ktoré sa koná v Bratislave od 10. augusta 2017 opätovne v podobe kontroverznej a celoeurópsky kritizovanej výstavy ľudských tiel (Body The Exhibition), preukázalo, že slovenský právny poriadok nedostatočne garantuje dôstojnosť človeka pri nakladaní s jeho pozostatkami, respektíve s časťami tela alebo jednotlivými orgánmi ľudského tela," tvrdili opoziční poslanci.

Podľa ich slov sú telá zosnulých osôb alebo ich časti vystavované komerčne ako atrakcie, najmä za účelom dosiahnutia zisku. "Navyše podľa viacerých medializovaných informácií je pri takýchto výstavách dôvodné podozrenie, že vystavované ľudské pozostatky pochádzajú od politických väzňov, členov Falun Gong, kresťanov či režimom iných nepohodlných ľudí," argumentovali.

Vystavovanie konzervovaných a balzamovaných ľudských pozostatkov pred ich pochovaním je v súčasnosti podmienené len osobou, ktorá takúto konzerváciu alebo balzamovanie vykonala, a nie aj súhlasom zosnulej osoby, ktorý by udelila počas svojho života. "Pritom aj metóda, ktorá umožňuje vystavovanie ľudských tiel na výstavách typu Body The Exhibition, konkrétne plastifikácia, je z odborného hľadiska len najdokonalejšou formou balzamovania ľudských pozostatkov alebo ich časti," píše sa v dôvodovej správe.

Podľa Obyčajných je preto žiaduce, aby osoba, ktorej telo alebo jeho časť sa má konzervovať alebo balzamovať a následne vystaviť, resp. vystavovať pred pochovaním, vyjadrila písomný súhlas s takýmto zaobchádzaním s jej ľudskými pozostatkami po smrti, a to ešte za jej života.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Stranícki lídri v Rakúsku absolvovali poslednú diskusiu pred voľbami
<< predchádzajúci článok
Slovensko vyšle do Iraku do 25 príslušníkov ozbrojených síl

OĽaNO neuspelo: Zemedzenie vystavovania tiel za účelom zisku neprešlo - diskusné fórum čitateľov