Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. augusta 2020

Ostrov Maurícius vyhlásil stav environmentálnej núdze, z uviaznutej lode unikajú tony nafty (video)Na ostrove Maurícius vyhlásili stav environmentálnej núdze po tom, ako japonská loď uviazla na plytčine a začali z nej unikať tony paliva. Informoval o tom tamojší premiér Pravind Jugnauth po tom, ...Zdieľať
mauritius_leaking_ship_27730 dcccdd26c88442c5bf439dae63d7794e 676x451 8.8.2020 (Webnoviny.sk) - Na ostrove Maurícius vyhlásili stav environmentálnej núdze po tom, ako japonská loď uviazla na plytčine a začali z nej unikať tony paliva.


Informoval o tom tamojší premiér Pravind Jugnauth po tom, ako satelitné snímky ukázali tmavé škvrny v tyrkysových vodách v blízkosti prírodnej oblasti, ktorú vláda označila za "veľmi citlivú".

Maurícius žiada pomoc od Francúzska


Loď viezla približne 4000 ton paliva a trhliny sa objavili v jej trupe. Jugnauth predtým oznámil, že o pomoc požiadal Francúzsko. Ich najbližším susedom je práve francúzsky ostrov Réunion.

Podľa politika situácia predstavuje veľké nebezpečenstvo pre krajinu, v ktorej žije 1,3 milióna obyvateľov a je závislá od turizmu.

Do vody unikajú tony nafty a oleja


Loď sa plavila pod panamskou vlajkou a smerovala z Číny do Brazílie. Tamojší minister životného prostredia Kavy Ramano vyhlásil, že krajina sa nachádza v "stave environmentálnej krízy".

Vláda tento týždeň oznámila, že plavidlo uviazlo 25. júla a pobrežnú stráž o tom nikto neinformoval. Prípad v súčasnosti vyšetruje polícia.

Zástupca Greenpeace Africa Happy Khambule povedal, že do vody unikajú tony nafty a oleja.

Krajina má spravený pohotovostný plán


Maurícium pred približne desiatimi rokmi pripravil pohotovostný plán, v ktorom sa zameral aj na ropné škvrny.

Disponuje však vybavením, ktoré si dokáže poradiť s maximálne desiatimi tonami uniknutej ropy. V prípade väčších nehôd musí požiadať o pomoc iné krajiny alebo organizácie.


Zdroj: Webnoviny.sk - Ostrov Maurícius vyhlásil stav environmentálnej núdze, z uviaznutej lode unikajú tony nafty (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ženu počas potápania zranil vráskavec dlhoplutvý, zrejme chcel ochrániť svoje mláďa
<< predchádzajúci článok
Drucker upozornil na podozrivú zmluvu, Kollárove Fun rádio spraví Tiposu reklamu za tisícky eur

Ostrov Maurícius vyhlásil stav environmentálnej núdze, z uviaznutej lode unikajú tony nafty (video) - diskusné fórum čitateľov