Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. októbra 2020

Parlamentný výbor pre kultúru a médiá požiadal o sprístupnenie pozastavenej reportáže v RTVSVýbor Národnej rady SR (NR SR) pre kultúru a médiá uznesením požiadal o sprístupnenie pozastavenej reportážeZdieľať
clipboard01 676x363 19.10.2020 (Webnoviny.sk) - Výbor Národnej rady SR (NR SR) pre kultúru a médiá uznesením požiadal o sprístupnenie pozastavenej reportáže Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), ktorá mala byť aj o dizertačnej práci bývalej ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej. Reportáž obsahovala taktiež zistenia o pomeroch na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave.


Členovia výboru chcú týmto spôsobom vylúčiť možnosť, že reportáž bola pozastavená cenzúrovaným zásahom zo strany vedenia telerozhlasu. V tlačovej správe o tom informovala Dáša Macaríková z mediálneho tímu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

Reportáž by mali vidieť odborníci


„Je vo verejnom záujme, aby sme vylúčili možnosť, že bolo zastavené odvysielanie reportáže, ktorá mohla byť spracovaná kvalitne a poctivo. V prípade, že vedenie RTVS tvrdí opak, a teda, že príspevku chýbali niektoré náležitosti zabezpečujúce objektivitu, musíme sa o tom presvedčiť,“ upozornil predseda kultúrneho výboru Kristián Čekovský (OĽaNO). Od vedenia verejnoprávnej televízie očakáva čo najskoršie doručenie reportáže.

Pozastavenú reportáž by si podľa poslancov Čekovského a Romana Foltina (SaS) mali pozrieť odborníci a rešpektované osobnosti z oblasti médií.

Foltin v tejto súvislosti uviedol, že na základe rokovacieho poriadku si výbor môže k posúdeniu reportáže prizvať odborníkov a vyžiadať si ich stanovisko.

„Až potom budeme vedieť posúdiť, či išlo alebo nešlo zo strany RTVS o účelové konanie,“ vysvetlil Foltin s tým, že verejnoprávne médiá by mali v zárodku vylúčiť akékoľvek podozrenia z cenzúry.

Uznesenie proti Rade RTVS


Výbor NR SR pre kultúru a médiá tiež navrhne parlamentu, aby sa uzniesol na tom, že Rada RTVS si neplní svoje povinnosti vyplývajúce zo zákona. Čekovský v máji poukázal na viaceré pochybenia pri výrobe programov vo verejnoprávnom médiu.

Domnieva sa, že Rada napriek tomu tieto pochybenia riadne nepreskúmala a naopak, ignorovala fakt, že bývalý programový riaditeľ RTVS Marek Ťapák bol v konflikte záujmov.

Kontrola rezortu kultúry v tejto otázke skonštatovala, že došlo k porušeniu zákona. Rada však podľa Čekovského nekonala, čím si podľa uznesenia kultúrneho výboru neplní svoje povinnosti. „Posledné slovo však budú mať poslanci parlamentu,“ dodal Čekovský.


Zdroj: Webnoviny.sk - Parlamentný výbor pre kultúru a médiá požiadal o sprístupnenie pozastavenej reportáže v RTVS © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Naď: Celoplošné testovanie na COVID-19 bude zabezpečené aj na všetkých hraničných priechodoch
<< predchádzajúci článok
Grécka vláda chce predĺžiť plot na hraniciach s Tureckom, obáva sa veľkého prílevu migrantov

Parlamentný výbor pre kultúru a médiá požiadal o sprístupnenie pozastavenej reportáže v RTVS - diskusné fórum čitateľov