16. februára 2020

Petra Vlhová vyhrala slalom v Kranjskej Gore a dostala sa na čelo boja o malý glóbus

Slovenská reprezentantka Petra Vlhová dovŕšila víťazný hetrik v slalome v novom kalendárnom roku. Po triumfoch v Záhrebe a Flachau sa tešila aj v nedeľu v Kranjskej Gore. Na najvyšší stupeň v pretekoch ...

slovenia_alpine_skiing_world_cup_75357 606785be285c4ff7ac5dac8f3d49fa8a 676x451 16.2.2020 (Webnoviny.sk) - Slovenská reprezentantka Petra Vlhová dovŕšila víťazný hetrik v slalome v novom kalendárnom roku. Po triumfoch v Záhrebe a Flachau sa tešila aj v nedeľu v Kranjskej Gore. Na najvyšší stupeň v pretekoch Svetového pohára v alpskom lyžovaní sa postavila po štrnásty raz v kariére.

Aktuálny triumf Petry Vlhovej bol aj dielom šťastia. Dlho to vyzeralo na prvé víťazstvo v kariére v podaní úradujúcej vicemajsterky sveta Švédky Anny Swennovej Larssonovej.

Švédka spadla pred cieľom

Severanka vyhrala 1. kolo a v druhej jazde dokonca zvýšila svoj náskok pred slovenskou favoritkou na 1,17 s.

Lenže niekoľko bránok pred cieľom sa dostala do záklonu a spadla. Je treba dodať, že Vlhová na ňu predtým vytvorila potrebný tlak najrýchlejšou jazdou druhého kola.

"Mala som veľké šťastie, lebo Anna bola veľmi rýchla. Nakoniec urobila chybu a všetko sa zmenilo. Som rada, že som v sebe našla silu zlepšiť sa v druhom kole, lebo to prvé bolo v mojom podaní zlé. Veľmi si užívam prakticky domáce prostredie, ktoré som mala v Kranjskej Gore. Ďakujem všetkým fanúšikom, ktorí utvorili takú skvelú atmosféru," uviedla Petra Vlhová v prvom televíznom rozhovore.

Vlhová zvíťazila s náskokom 24 stotín sekundy pred Švajčiarkou Wendy Holdenerovou a 89 stotín pred Rakúšankou Katharinou Truppeovou. Bonusom k nedeľňajšiemu víťazstvu je aj posun na líderskú pozíciu v hodnotení slalomu vo Svetovom pohári.

Shiffrinová vynechala víkend

Slovenka sa dostala o 20 bodov pred Američanku Mikaelu Shiffrinovú, ktorá po smrti otca vynechala súťažný víkend v Slovinsku. Ten sa konal v rámci 56. ročníka podujatia Zlatá líška, ktoré ôsmykrát v histórii presunuli z Mariboru do Kranjskej Gory.

"Do druhého kola som sa snažila dať maximum, lebo som mala veľkú stratu. Spoliehala som sa na seba aj na šťastie a tentoraz som to šťastie aj mala. Mrzí ma, čo sa stalo Anne, lebo víťazstvo si dnes zaslúžila ona. Je to však šport a treba zostať koncentrovaný až do konca. Na pódium som si dnes verila, bol to trochu aj súboj s hlavou a ten som zvládla. Pred druhým kolom som sa rozprávala so svojou mentálnou trénerkou, mala som čas popracovať na mentálnej stránke. Nakoniec to vyšlo, aj keď so šťastím. Som v hre o slalomový glóbus a to je dobré pred záverom sezóny. Musím však zostať maximálne koncentrovaná až do posledných pretekov," dodala Vhová neskôr pre RTVS.

Vlhová nakopla motory

Slovenská favoritka s číslom dva na ľadovej trati nepredviedla ideálnu jazdu v prvom kole. Chýbala jej väčšia agresivita, nevyhla sa ani drobným chybám a v 2. kole útočila zo štvrtého miesta. V ňom však nakopla svoje motory a od prvej po poslednú bránku atakovala na hrane rizika.

Výsledkom bolo najrýchlejšie 2. kolo spomedzi všetkých pretekárok. A keďže Švajčiarke Wendy Holdenerovej a Nórke Nine Haverovej-Lösethovej druhé jazdy nevyšli podľa predstáv, Vlhová sa posunula na stupeň víťaziek.

Z toho najvyššieho ju mohla zosadiť ešte Švédka Swennová Larssonová. Nepodarilo sa jej to. Niekoľko bránok pred cieľom spadla, hoci predtým jazdila výborne a podľa medzičasov suverénne na čele.

"Petra predviedla aktívnejšie druhé kolo ako to prvé, neurobila žiadnu chybu," uviedla spolukomentátorka RTVS Veronika Velez-Zuzulová.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní

• Kranjska Gora (Slovin.) - nedeľa

Slalom žien (1. + 2. kolo): 1. Petra Vlhová (SR) 1:47,56 min, 2. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,24 s, 3. Katharina Truppeová (Rak.) +0,89, 4. Nina Haverová-Lösethová (Nór.) +0,99, 5. Katharina Liensbergerová (Rak.) +1,34, 6.Chiara Mairová (Rak.) +1,90

Poradie v hodnotení slalomu (po 6 z 9 pretekov): 1. Petra Vlhová (SR) 460 bodov, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) 440, 3. Katharina Liensbergerová (Rak.) 276

3. miesto - Levi (Fín., 12. 11. 2016), slalom
3. miesto - Štokholm (Švéd., 30. 1. 2018), mestské preteky, resp. paralelný slalom
3. miesto - Crans Montana (Švaj., 4. 3. 2018), alpská kombinácia
3. miesto - Špindlerov Mlyn (ČR, 9. 3. 2019), slalom
3. miesto - Soldeu (Andorra, 16. 3. 2019), slalom
3. miesto - Soldeu (Andorra, 17.3. 2019), obrovský slalom

Zdroj: Webnoviny.sk - Petra Vlhová vyhrala slalom v Kranjskej Gore a dostala sa na čelo boja o malý glóbus © SITA Všetky práva vyhradené.

Nervózna na štarte a šťastná v cieli. Ivona Fialková bola vysmiata ako nikdy predtým
Fantastická Vlhová vyhrala slalom v slovinskej Kranjskej Gore, zašla fantastické druhé kolo