24hod.sk    Zo zahraničia

30. júna 2010

Petraeus nahradí v Afganistane McChrystalaNový veliteľ medzinárodných síl v Afganistane generál David Petraeus utlmil svojimi vyjadreniami nádeje ...Zdieľať
davidpetraeus Nový veliteľ medzinárodných síl v Afganistane generál David Petraeus.

Foto: SITA/AP
WASHINGTON 30. júna (WEBNOVINY) - Nový veliteľ medzinárodných síl v Afganistane generál David Petraeus utlmil svojimi vyjadreniami nádeje na rýchly úspech koalície vo vojne v ázijskej krajine. "Podľa môjho odhadu budú ťažké boje pokračovať a v nadchádzajúcich mesiacoch dokonca naberú na intenzite," uviedol v utorok v Senáte Petraeus. Bezpečnostnú situáciu v Afganistane pritom označil za chabú. Vzhľadom na to povstalci z Talibanu dúfajú, že by sa im USA a ich spojencov mohlo podariť poraziť, poznamenal generál. Napriek tomu však podporil rozhodnutie prezidenta Baracka Obamu zahájiť sťahovanie amerických vojsk z krajiny najneskôr v júli 2011, pričom tento termín označil za realistický.

David Petraeus, ktorý sa predtým už osvedčil v Iraku, nahradí v Afganistane generála Stanleyho McChrystala, ktorého Obama odvolal pre kritiku viacerých členov jeho administratívy v rozhovore pre magazín Rolling Stone. McChrystala sa pritom zastal aj samotný afganský prezident Hámid Karzaj, podľa ktorého išlo o najlepšieho generála, akého krajina mala od invázie USA pred deviatimi rokmi. Očakáva sa, že Senát Petraeusa vo funkcii nového veliteľa v Afganistane potvrdí ešte tento týždeň.

Američania a ich spojenci bojujú v Afganistane proti militantnému hnutiu Taliban od konca roku 2001. Tohoročný jún bol pre nich najkrvavejším mesiacom od začiatku invázie. Od 1. júna zahynulo v krajine už sto zahraničných vojakov.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/petraeus-nahradi-v-afganistane-mcchrystala-cl123746.html