Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. januára 2022

Pod petíciu na zákaz predaja zábavnej pyrotechniky sa podpísalo už viac ako 42-tisíc ľudíVýzvu na zákaz predaja zábavnej pyrotechniky podpísalo už viac ako 42-tisíc ľudí. V Nemecku už potvrdili celoštátny zákaz predaja pyrotechniky a Slovensko je vďaka viacerým iniciatívam a petíciám k tejto ...Zdieľať
gettyimages 1335109641 676x380 29.1.2022 (Webnoviny.sk) - Výzvu na zákaz predaja zábavnej pyrotechniky podpísalo už viac ako 42-tisíc ľudí. V Nemecku už potvrdili celoštátny zákaz predaja pyrotechniky a Slovensko je vďaka viacerým iniciatívam a petíciám k tejto zmene o krok bližšie. Informuje o tom Zvierací ombudsman v tlačovej správe.

Zákaz predaja a používania pyrotechniky


„Na základe našich skúseností, ako aj podnetov, ktoré dostávame na Zelenej linke Ministerstva životného prostredia, sme pripravili návrh novely zákona, ako aj vládneho nariadenia, ktoré by zakázalo predaj a používanie zábavnej pyrotechniky kategórie F2, F3 a F4 na celom území Slovenskej republiky,” uviedla právnička iniciatívy Zvierací ombudsman Nikola Jackuliaková.

Návrh novely povoľuje predaj a používanie zábavnej pyrotechniky kategórie F1, ktoré predstavuje nízke nebezpečenstvo a má zanedbateľnú hladinu hluku. Ide o motýliky, prskavky, fontánky, praskajúce guľôčky a iné bzučiaky.

Viac škôd ako úžitku


O negatívnych dôsledkoch používania pyrotechniky a o jeho možnom zákaze diskutovali zástupcovia polície, prokuratúry, neziskových organizácií a tiež veterinári v rámci pracovnej skupiny pre ochranu zvierat v Národnej rade SR, ktorej predsedá zakladateľka a predsedníčka občianskeho združenia Nádej pre kone a ľudí Lenka Kmeťová.

Medzi hlavné negatívne dôsledky patrí poškodzovanie zdravia a ohrozenie života starších detí, citlivých ľudí, mentálne postihnutých ľudí a autistov. Poškodzuje a ohrozuje aj život zvierat, ktorým pyrotechnika spôsobuje stres, v dôsledku ktorého sa zviera môže zraniť alebo uhynúť a taktiež poškodzuje prírodu, jej biodiverzitu a majetok.


Zdroj: Webnoviny.sk - Pod petíciu na zákaz predaja zábavnej pyrotechniky sa podpísalo už viac ako 42-tisíc ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ministerstvo vnútra nakúpilo záchranným zložkám vybavenie, bude slúžiť na boj s nákazami a kontamináciou nebezpečnými látkami
<< predchádzajúci článok
Vo Wu-chane objavili potenciálne nebezpečnejší variant koronavírusu