Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. januára 2022

Podmienky na prechod Prielomom Hornádu v Slovenskom raji ešte nie sú vhodné podmienkyNa súvislý prechod Prielomom Hornádu v Slovenskom raji ešte stále nie sú vhodné podmienky, zamrznuté sú len niektoré úseky. Potvrdil to dnes pre agentúru SITA jeden z pracovníkov ...Zdieľať
thinkstockphotos dv513001 676x451 23.1.2022 (Webnoviny.sk) - Na súvislý prechod Prielomom Hornádu v Slovenskom raji ešte stále nie sú vhodné podmienky, zamrznuté sú len niektoré úseky. Potvrdil to dnes pre agentúru SITA jeden z pracovníkov operačného strediska Horskej záchrannej služby Slovenský raj – Čingov.


Na túto možnosť čakajú každoročne miestni aj turisti, ktorí by sa chceli korčuľovať či bežkovať po zamrznutej hladine Hornádu. Takáto príležitosť sa im naskytne iba raz za niekoľko rokov, vtedy majú k dispozícii viac ako desať kilometrov prírodného klziska.

Len niektoré úseky


Už začiatkom týždňa informovali horskí záchranári o tom, že prechod je možný len niektorými úsekmi. Nezmenilo sa to ani počas ďalších dní.

Kolega to dnes prešiel z Čingova pod Tomášovský výhľad, boli tam podľa neho aj miesta, ktoré neboli úplne zamrznuté. Ďalej do Letanovského mlynu obchádzal Hornád takmer celý čas, a aj od mlynu po Hrdlo Hornádu bolo veľa takých úsekov,“ opísal pracovník operačného strediska HZS, ktoré situáciu v oblasti kontroluje.

Ojedinelý jav


Podľa Jany Skokanovej, starostky obce Hrabušice (okres Spišská Nová Ves), v správe ktorej je päť roklín a niekoľko kilometrov turistických chodníkov, býva hladina Hornádu súvisle zamrznutá iba raz za niekoľko rokov.

Spravidla každých päť až sedem rokov je zamrznutie také, že sa dá aj korčuľovať, aj bežkovať. Aby to bolo možné, musí tam byť aspoň tri týždne teplota od -15 do -25 stupňov Celzia, pretože na niektorých miestach je to zradné,“ povedala pre SITA. Ako dodala, naposledy bol Prielom zamrznutý v celej dĺžke zhruba pred tromi rokmi.


Zdroj: Webnoviny.sk - Podmienky na prechod Prielomom Hornádu v Slovenskom raji ešte nie sú vhodné podmienky © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V minulom roku polícia zaznamenala najnižší počet dopravných nehôd v histórii Slovenska
<< predchádzajúci článok
Sociálne siete zhoršili pandemickú situáciu, myslia si dve tretiny Slovákov