Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. júla 2022

Podnikateľom ubudnú ďalšie povinnosti, prezidentka Čaputová podpísala Kilečko 2Podnikateľom na Slovensku ubudnú ďalšie povinnosti. Prezidentka SR Zuzana Čaputová totiž v pondelok podpísala druhý balík opatrení na zlepšenie podnikateľského ...Zdieľať
bp_9505 676x451 4.7.2022 (Webnoviny.sk) - Podnikateľom na Slovensku ubudnú ďalšie povinnosti. Prezidentka SR Zuzana Čaputová totiž v pondelok podpísala druhý balík opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia, tzv. Kilečko 2.


Zmeny budú platiť od septembra tohto roka. Cieľom je podľa Ministerstva hospodárstva SR znížiť nadmernú regulačnú záťaž podnikania, a tým zvýšiť motiváciu k začatiu a rozvoju podnikania.

Do materiálu sa dostalo 198 opatrení


Z takmer 2 500 podnetov, ktoré rezort dostal od podnikateľov, sa do materiálu napokon dostalo 198 opatrení. Ide o zmeny, ktoré vytvárajú priaznivejšie podnikateľské prostredie, avšak zároveň nemajú významný vplyv na rozpočet verejnej správy.

„Väčšina zmien spočíva v úprave takých povinností podnikateľov, ktoré zakladajú neúmerné administratívne či nepriame finančné náklady. Príčinou je ich komplikovanosť, duplicita, ale tiež v praxi vyhodnotená absencia relevancie či účelnosti," objasňuje rezort.

Predĺži sa oprávnenie živnostenského úradu


Súčasťou opatrení je napríklad zníženie počtu dní uskladnenia elektromera po výmene z pôvodných 60 na 30 dní, zrušenie predkladania evidencie sťažností podľa zákona o energetike či zníženie administratívnej záťaže týkajúcej sa povinného zverejňovania cenových návrhov u regulovaných subjektov. Ďalej sa zavádza právo dodávateľa elektriny či plynu započítať vzniknutý preplatok voči ostatným pohľadávkam podľa zmluvy.

Zároveň sa zdobrovoľňuje zostavenie účtovnej závierky podľa IFRS pre vybrané obchodné spoločnosti a ruší podmienka zamestnávania minimálne 10 zamestnancov v stálom pracovnom pomere potrebná na vydanie oprávnenia na distribúciu alkoholických nápojov v spotrebiteľskom balení. Taktiež sa predlžuje oprávnenie živnostenského úradu na zrušenie živnosti v prípade jej nevykonávania dlhšiu dobu z dvoch na štyri roky od jej založenia.


Zdroj: Webnoviny.sk - Podnikateľom ubudnú ďalšie povinnosti, prezidentka Čaputová podpísala Kilečko 2 © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Najskôr vyskúšať, až potom kúpiť. Carsharingové platformy pomáhajú prekonávať mýty o elektromobiloch
<< predchádzajúci článok
Mladí podvodníci zverejnili falošný inzerát, od muža vylákali stovky eur za nový mobil