02. septembra 2017

Poliak Majka, Saganov tímový kolega, vyhral 14. etapu Vuelty

Poľský cyklista Rafal Majka (vpravo).

Poľský cyklista Rafal Majka (vpravo). Foto: TASR/Oliver Ondráš
Sierra de La Pandera 2. septembra (TASR) - Víťazom 14. etapy cyklistických pretekov Vuelta a Espaňa sa stal Poliak Rafal Majka z tímu Bora-Hansgrohe. V sobotňajšej 185,5 km dlhej etape z Ecija do Sierra de La Pandera sa tímový kolega Slováka Petra Sagana presadil v záverečnom stúpaní, v ktorom sa dokázal odpútať od svojich rivalov.

Horská etapa bola previerkou hlavne pre favoritov na celkové poradie. K úspešnému úniku prišlo 26 kilometrov po štarte, v desaťčlennej skupinke boli také mená ako Majka (Bora-Hansgrohe) či Rui Costa (UAE Team Emirates). Postupom času si vytvorili náskok viac ako sedem minút na pelotón. Medzi tým oznámilo vedenie tímu Sunweb, že z pretekov odstúpil pre zdravotné problémy Holanďan Sam Oomen. V priebežnom poradí mu patrilo trináste miesto.

S blížiacim sa cieľom začali tímy Bahrajn-Merida, Trek-Segafredo a Astana pracovať na tom, aby sa im ešte pred koncom etapy podarilo dotiahnuť na čelo pretekov. Na čele sa zrýchľovalo tiež, postupne sa počet cyklistov v skupine znížil pred stúpaním na záverečný kopec dňa Sierra de La Pandera na päť.

Necelých desať kilometrov pred cieľom vyrazil za víťazstvom Majka, jeho tempu napokon nedokázal stíhať nik. V závere sa ešte jeho náskok na čele znížil, ale ani tento fakt nezabránil etapovému triumfu Poliaka. "Cítil som sa veľmi dobre. Na Vuelte som chcel zabojovať o celkové poradie, ale bol som chorý, skoro som šiel predčasne domov. Som šťastný z víťazstva, ale hlavne z práce tímu, ktorý mi dôveroval. Veril som, že to vyjde, a preto som vyhral. Mal som dobré nohy, videl som súperov a šiel som si po etapový triumf. Vedel som, že desať kilometrov pred cieľom musím zabrať na vyššie obrátky," uviedol Majka v rozhovore pre televíziu Eurosport.

Bez zmien zostalo celkové poradie, na čele je Brit Christopher Froome zo Sky. Ten skončil štvrtý a na tretieho Taliana Vincenza Nibaliho tak stratil 4 bonusové sekundy. vedie pred ním o 55 sekúnd.

výsledky 14. etapy (Ecija - Sierra de La Pandera, 185,5 km):

1. Rafal Majka (Poľ./Bora-Hansgrohe) 4:42:10 h, 2. Miguel Ángel López (Kol./Astana) +27 s, 3. Vincenzo Nibali (Tal./Bahrajn-Merida), 4. Christopher Froome (V.Brit./Sky), 5. Ilnur Zakarin (Rus./Kaťuša-Alpecin), 6. Wilco Kelderman (Hol./Sunweb) všetci +31, 7. Alberto Contador (Šp./Trek-Segafredo) +37, 8. Wout Poels (Hol./Sky) +46, 9. Johan Esteban Chaves (Kol./ORICA-Scott) +57, 10. Fabio Aru (Tal./Astana) +1:03

priebežné poradie po 14. etape:

1. Froome 58:30:47 h, 2. Nibali +55 s, 3. Kelderman +2:17, 4. Zakarin +2:25, 5. Chaves +2:39, 6. Aru +3:09, 7. David de la Cruz (Šp./Quick-Step Floors) +3:11, 8. Contador +3:19, 9. Michael Woods (Kan./Cannondale-Drapac) +3:23, 10. López +3:48