Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. augusta 2020

Pompeo je na návšteve Česka, v rámci Európy zavíta aj do Slovinska Rakúska a PoľskaAmerický minister zahraničných vecí Mike Pompeo odštartoval v Českej republike návštevu štyroch krajín Európy, počas ...Zdieľať
czech_republic_united_states_pompeo_70001 584de94898874bacad954507633804ef 676x391 11.8.2020 (Webnoviny.sk) - Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo odštartoval v Českej republike návštevu štyroch krajín Európy, počas ktorej by sa mal venovať hrozbám, ktoré pre región predstavujú Rusko a Čína.


Pompeo podľa agentúry AP plánuje hostiteľské krajiny presvedčiť, aby konali proti Rusku a Číne, ktoré sa v Európe snažia získať väčší vplyv v oblasti energií, infraštruktúry a tiež telekomunikácií, pričom USA by chceli tento trend zvrátiť. Pompea zrejme čakajú aj otázky súvisiace s avizovaným stiahnutím amerických vojakov z Nemecka.

Stretnutia v Prahe


Pompeo v utorok navštívil Plzeň, kde si mal pozrieť múzeum venované americkým vojakom, ktorí počas druhej svetovej vojny oslobodili toto západočeské mesto.

V stredu by sa mal Pompeo v Prahe stretnúť s prezidentom Milošom Zemanom a premiérom Andrejom Babišom. Diskutovať by mali o spolupráci v oblasti nukleárnej energie a "snahách proti škodlivým vplyvom Ruska a komunistickej Číny", informovalo ministerstvo zahraničia.

Energetika by mala byť na programe aj v Slovinsku, kde by sa mal Pompeo stretnúť s predstaviteľmi v Ľubľane. Spolu s tamojším rezortným kolegom by sa mali vyjadriť aj k bezpečnosti 5G sietí.

Diskusia vo Viedni


Vo Viedni ho zas čaká stretnutie s kancelárom Sebastianom Kurzom, s ktorým by sa mal zhovárať o obchodných vzťahoch a bezpečnosti v regióne.

V rakúskej metropole ho čaká aj stretnutie so šéfom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, ktorá tam má svoje sídlo, a okrem iného sa venuje aj monitorovaniu toho, ako Irán dodržiava jadrovú dohodu z roku 2015.

Cestu Pompeo zavŕši v poľskej Varšave, kde ho čaká debata so staronovým prezidentom Andrzejom Dudom.


Zdroj: Webnoviny.sk - Pompeo je na návšteve Česka, v rámci Európy zavíta aj do Slovinska Rakúska a Poľska © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Riaditeľ Apple Tim Cook vstúpil do lubu miliardárov, svoj majetok plánuje rozdať
<< predchádzajúci článok
V uliciach Bejrútu si ľudia pripomenuli obete explózie v tamojšom prístave

Pompeo je na návšteve Česka, v rámci Európy zavíta aj do Slovinska Rakúska a Poľska - diskusné fórum čitateľov