24hod.sk    Zo zahraničia

12. októbra 2019

Predseda českej Snemovne chce, aby si poslanci Gotta uctili potleskomRadek Vondráček, archívna snímka.Zdieľať
Radek Vondráček, archívna snímka. Foto: TASR Martin Baumann
Praha 12. októbra (TASR) - Predseda českej Poslaneckej snemovne Radek Vondráček v sobotu oznámil, že na budúcotýždňovom zasadnutí poslancom navrhne, aby si pamiatku zosnulého speváka Karla Gotta uctili minútovým potleskom.


"Medzi poslancami na najbližšom rokovaní nenavrhnem minútu ticha za Karla Gotta, ale minútu potlesku, ktorý ho sprevádzal celý život a verím, že nikdy nestíchne", napísal Vondráček na Twitteri.

Predseda snemovne sa v sobotu spolu s ďalšími osobnosťami z oblasti politiky a kultúry zúčastnil na zádušnej svätej omši pri príležitosti pohrebu populárneho speváka. Omša v Katedrále svätého Víta na Pražskom hrade sa skončila krátko po 12.30 h. Najbližšia rodina Karla Gotta vrátane vdovy Ivany Gottovej a jeho štyroch dcér sa s umelcom popoludní rozlúčila v motolskom krematóriu.

Historik Jaroslav Šebek sobotňajšiu rozlúčku v katedrále označil za veľmi dôstojnú, napísal server iDNES.cz. "Myslím, že veľmi dobre dopĺňala spontánne lúčenie v piatok na Žofíne," uviedol Šebek na Twitteri. Približne 49.000 ľudí prišlo v piatok počas dňa do paláca Žofín, kde sa konala rozlúčka pre verejnosť.

"Bola to krásna rozlúčka, myslím, že Karel Gott, na ktorého mám množstvo spomienok, zostane v našich srdciach," povedala v sobotu herečka Zlata Adamovská, ktorej vyjadrenia priniesol server Novinky.cz. Podľa jej manžela Petra Štěpánka odišla neuveriteľná legenda. "Republika sa naraz zastavila a ľudia sú k sebe milší. A tak by to malo byť," povedal.

Operná speváčka Eva Urbanová ešte pred omšou povedala, že Gott bol veľký profesionál a fascinoval ju svojou neskutočnou pokorou.

Zosnulého umelca si ľudia môžu až do nedeľnej polnoci uctiť na pietnom mieste v Kinského záhrade v pražskej štvrti Smíchov.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/predseda-ceskej-snemovne-chce-aby-si-poslanci-gotta-uctili-potleskom-cl712523.html