Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. januára 2021

Premiér Matovič prišiel o svojho externého poradcu, Kalinský sa vzdal funkciePavol Kalinský vylúčil prepojenie medzi projektami, na ktoré získalo občianske združenie Pre lepšiu spoločnosť ...Zdieľať
22.1.2021 (Webnoviny.sk) - Pavol Kalinský vylúčil prepojenie medzi projektami, na ktoré získalo občianske združenie Pre lepšiu spoločnosť dotácie a svojim pôsobením na Úrade vlády SR. Uviedol to v statuse na sociálnej sieti. Zároveň oznámil, že vo funkcii externého poradcu predsedu vlády SR Igora Matoviča (OĽaNO) končí.


„Vylučujem akékoľvek spájanie úspešnosti projektu s mojím súčasným pôsobením, nakoľko hodnotenie projektov bolo anonymné, prostredníctvom nezávislých hodnotiteľov, ktorých pôsobenie neovplyvňuje pôsobenie toho ktorého vedenia štátu či ministerstva,“ napísal Kalinský.

Žiadosti o projekty podávalo OZ skôr


Doplnil, že žiadosti o projekty podávalo občianske združenie (OZ) v čase, keď ešte neuvažoval nad tým, že by mohol pôsobiť ako externý poradca premiéra.

„Zároveň platí, že od začiatku dodávania externých služieb pre Úrad vlády SR nevyvíjam žiadnu podnikateľskú činnosť, ktorá by mohla byť považovaná za konflikt záujmov a tiež sa neuchádzam o žiadne granty a dotácie pre OZ Pre lepšiu spoločnosť či iné, kde som predsedom či členom,“ dodal.

Raši žiada Budajove odstúpenie z funkcie


Denník Hospodárske noviny vo štvrtok 21. januára uviedol, že OZ Pre lepšiu spoločnosť získalo dve dotácie na projekty od Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) v celkovej výške 390-tisíc eur.

Podpredseda strany Hlas-SD Richard Raši preto vyzval ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO), aby odstúpil z funkcie. Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) reagovalo stanoviskom, v ktorom uviedlo, že OZ si podalo žiadosti o dotácie ešte v roku 2019, keď rezort viedlo bývalé vedenie.

Udelenie dotácie vraj bolo legitímne


Všetky projekty sú podľa Budaja zároveň posudzované po administratívnej aj odbornej stránke viacerými sekciami MŽP SR, ktoré v danej veci nie sú v konflikte záujmov.

Napriek tomu, že MŽP SR považuje udelenie dotácie za legitímne, celou vecou sa ešte bude zaoberať oddelenie vnútorného auditu, na ktoré minister podá podnet. Zároveň sa obrátil na Ministerstvo financií SR, ktoré zastupuje Európsku úniu pri dohľade nad zákonnosťou európskych dotácií.


Zdroj: Webnoviny.sk - Premiér Matovič prišiel o svojho externého poradcu, Kalinský sa vzdal funkcie © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slováci o peniaze neprídu, krach cestovkám nehrozí a minuloročné zrušené zájazdy kryje poistenie
<< predchádzajúci článok
Na Slovensko pricestovalo 65 poľských zdravotníkov, ktorí pomôžu pri realizácii skríningového testovania na ochorenie COVID-19.

Premiér Matovič prišiel o svojho externého poradcu, Kalinský sa vzdal funkcie - diskusné fórum čitateľov