25. februára 2006

Preteky s hromadným štartom mužov na ZOH vyhral Greis

Preteky s hromadným štartom na 15 km, poslednú súťaž biatlonového programu mužov na XX. ZOH v Turíne, vyhral nemecký reprezentant Michael Greis. V stredisku Cesana San Sicario dosiahol v ...

CESANA SAN SICARIO 25. februára (WN/SITA) - Preteky s hromadným štartom na 15 km, poslednú súťaž biatlonového programu mužov na XX. ZOH v Turíne, vyhral nemecký reprezentant Michael Greis. V stredisku Cesana San Sicario dosiahol v sobotu výsledný čas 47:20,0 min, keď musel odbehnúť jediný trestný okruh.
Greis si po úvodných vytrvalostných pretekoch a súťaži štafiet pripísal už tretie turínske zlato a stal sa aktuálne najúspešnejším športovcom ZOH 2006. Striebro si vybojoval Poliak Tomasz Sikora a bronz Nór Ole Einar Björndalen, ktorý polovicu pretekov odtiahol na prvej pozícii. Jediný slovenský reprezentant Marek Matiaško skončil v 30-člennej konkurencii najlepších biatlonistov sveta na 27. pozícii so stratou 2:51,1 min na víťazného Greisa, keď musel odbehnúť tri trestné okruhy.
Víťaz vyťažil zo streleckého zaváhania dvojice Björndalen - Szikora na poslednej streľbe v stoji, ktorí mali predtým na Greisa vyše polminútový náskok. Björndalen zaváhal dvakrát, čo znamenalo dva trestné okruhy navyše, Sikora netrafil raz, a pred záverečným úsekom bežal plece pri pleci s Greisom. V závere však 29-ročný Nemec poľské prekvapenie bez problémov prešprintoval a s náskokom šiestich sekúnd získal druhé individuálne a tretie celkové zlato z aktuálnych hier. Tridsaťdvaročný Sikora, majster sveta spred 11 rokov vo vytrvalostných pretekoch z Anterselvy, sa až na svojich štvrtých hrách konečne dočkal cenného kovu. Doteraz nebol v individuálnych pretekoch pod piatimi kruhmi ani raz v pätnástke najlepších. Najväčšia hviezda súčasného svetového biatlonu Björndalen nezískal zlato na ZOH v Turíne ani na piaty pokus: Päťnásobný olympijský víťaz ukončil svoje pôsobenie na tratiach v Cesane San Sicariu s bilanciou 2 strieborné a 1 bronzová medaila.
Preteky s hromadným štartom sa objavili vôbec po prvý raz v programe zimných olympijských hier. Právo štartu si v nich vybojovalo päťnásť najlepších pretekárov zo Svetového pohára plus ďalší pätnásti s najlepšími výsledkami z Cesany San Sicaria. Vďaka 5. miestu v úvodných vytrvalostných pretekoch na štarte nechýbal ani Slovák Marek Matiaško. Prvú časť pretekov zvládol skvele najmä na strelnici, kde v ľahu vybielil všetky terče a pred treťou streľbou bol ešte štrnásty so 40-sekundovou stratou na lídra Björndalena. V stoji však minul dovedna trikrát a po troch trestných okruhoch klesol až na 27. miesto. "Bol som pred štartom veľmi nervózny. Mal som stiahnutý žalúdok, chveli sa mi nohy. Bol to iba môj druhý štart v pretekoch s hromadným štartom v kariére. Veľmi som si neveril, chcel som však skončiť okolo dvadsiateho miesta. So streľbou by som mohol byť spokojný, tri trestné okruhy v takýchto pretekoch nie sú až tak veľa. Ležka bola vynikajúca, bezchybná. Na prvej stojke som sa zdržal príliš dlho a aj tak som musel ísť na jeden okruh. V druhej som to chcel odstrieľať rýchlejšie a pridal som si ďalšie dva okruhy. Škoda. Dalo by sa povedať, že preteky sa rozhodovali práve na streľbe v stoji," komentoval Marek Matiaško.

Biatlon - preteky s hromadným štartom mužov - 15 km:
1. Michael Greis (Nem.) 47:20,0 (1 trestný okruh), 2. Tomasz Sikora (Poľ.) + 6,3 (1), 3. Ole Einar Björndalen (Nór.) +12,3 (3), 4. Paavo Puurunen (Fín.) + 23,7 (0), 5. Sergej Čepikov (Rus.) + 39,1 (0), 6. Emil Hegle Svendsen (Nór.) + 53,8 (2), 7. Halvard Hanevold + 54,9 (3), 8. Alexander Wolf (Nem.) + 55,3 (2), 9. Christoph Sumann (Rak.) + 57,4 (2), 10. Michael Roesch (Nem.) + 59,9 (3), ...27. Marek Matiaško (SR) + 2:51:,1 (3).

FOTO : SITA/AP