27. decembra 2008

Prológ pre Nystadovú, Procházková na 23. mieste

Víťazkou úvodného prológu žien na 3,3 km voľnou technikou na 3. ročníku seriálu Tour de Ski (TdS) v behu na lyžiach sa v nemeckom Oberhofe stala Nemka Claudia Nystadová časom 6:17,2 min s náskokom ...

OBERHOF 27. decembra (WEBNOVINY) - Víťazkou úvodného prológu žien na 3,3 km voľnou technikou na 3. ročníku seriálu Tour de Ski (TdS) v behu na lyžiach sa v nemeckom Oberhofe stala Nemka Claudia Nystadová časom 6:17,2 min s náskokom 1,1 sekundy pred Ariannou Follisovou z Talianska, tretie skončili spoločne Slovinka Petra Majdičová a Poľka Justyna Kowalczyková so stratou 2,3 sekundy. Slovenka Alena Procházková obsadila v konkurencii 51 bežkýň 23. miesto, keď za víťaznou 30-ročnou Nystadovou zaostala o 18,6 sekundy. V prípade, že Procházková dokončí celý seriál TdS, do hodnotenia SP si podľa pravidiel pripíše 8 bodov. Líderka priebežného poradia Svetového pohára Aino Kaisa Saarinenová skončila v oberhofskom prológu ôsma (+9,6 s), obhajkyňa celkového prvenstva vo SP dosiahla o tri desatiny lepší čas a klasifikovali ju na 7. mieste. Nemka Claudia Nystadová (za slobodna Künzelová) vyhrala svoje prvé preteky seriálu Tour de Ski v kariére, doteraz boli jej najlepšími umiestneniami tri 3. miesta z januára 2008. Vo Svetovom pohári triumfovala Nemka zatiaľ dvakrát. Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch ročníkov boduje v jednotlivých etapách TdS do celkovej klasifikácie SP prvých 30 pretekárov. Víťaz dostáva iba 50 bodov a ešte aj 30. v poradí pribudne na konto 1 bod. Podmienkou na zapísanie bodov do celkovej klasifikácie SP však zostáva dokončiť celý seriál. Prvých tridsať v konečnom poradí TdS získa štvornásobný počet bodov ako v pretekoch SP - víťaz 400, druhý v poradí 320, tretí 240 a tridsiaty 4 body. Výsledky - prológ: Ženy - 3,3 km voľnou technikou: 1. Claudia Nystadová (Nem.) 6:17,2 min, 2. Arianna Follisová (Tal.) +1,1 s, 3. Petra Majdičová (Slovin.) a Justyna Kowalczyková (Poľ.) obe +2,3, 5. Marit Björgenová (Nór.) +7,6, 6. Pirjo Muranenová +8,1, 7. Virpi Kuitunenová +9,3, 8. Aino Kaisa Saarinenová (všetky Fín.) +9,6, 9. Stefanie Böhlerová (Nem.) +13,2, 10. Astrid Jacobsenová (Nór.) +13,5,... 23. Alena Procházková (SR) +18,6. SITA