05. apríla 2008

Prvé víťazstvo Košíc vo finále Slovnaft extraligy

Hokejisti HC Košice vyhrali vo štvrtom finálovom zápase Slovnaft extraligy na domácom ľade nad Slovanom Bratislava 4:0 a po prvom triumfe v boji o titul v sezóne 2007/08 znížili stav série na 1:3. ...

KOŠICE 5. apríla (WEBNOVINY) - Hokejisti HC Košice vyhrali vo štvrtom finálovom zápase Slovnaft extraligy na domácom ľade nad Slovanom Bratislava 4:0 a po prvom triumfe v boji o titul v sezóne 2007/08 znížili stav série na 1:3. Košičania sa v sobotu v Steel Aréne nechceli rozlúčiť so sezónou, od začiatku sa snažili o ofenzívny hokej. Brankára Hoviho v bránke Slovana prekonali prvýkrát po takmer dvoch hodinách, keď po 119 minútach a 2 sekundách rozvlnil sieť bratislavskej bránky Michel Miklík. Košice vyhrali vo finále prvý zápas od 14. apríla 1999, keď zdolali svojho terajšieho súpera a oslavovali zatiaľ posledný titul. Odvtedy v bojoch o titul neuspeli v siedmich dueloch v rade vo dvoch sériách, vždy so Slovanom. Košice prvýkrát v tohtoročnom finále prekonali Hoviho viac ako dvakrát. Brankár Miroslav Lipovský vychytal ôsmy shutout v sezóne, druhý v tohtoročnom play off. Bratislavčania ukončili v sobotu svojú šnúru šiestich víťazstiev v rade, ktorú začali v semifinále s Trenčínom. Vo finálových sériách ťahal Slovan sériu ôsmich víťazných stretnutí v rade. Piaty finálový zápas sa hrá v pondelok od 17.00 h na ľade Samsung Arény v Bratislave. HC Košice - Slovan Bratislava 4:0 (0:0, 1:0, 3:0) - stav série: 1:3 Góly: 30. Michel Miklík (Šimurda, Pleva), 44. Rudolf Huna (Kmiť), 54. P. Mocek (Šimurda, S. Gron), 57. Michel Miklík (Kledrowetz) Košičania rovnako ako deň predtým začali veľmi aktívne v útoku, Slovan opäť vyčkával na svoju šancu a spoliehal sa na defenzívu. Brankár Hovi zasa v pokoji likvidoval strelecké pokusy košických hráčov. Už v 2. min sa zoči-voči Fínovi nepresadil bekhendovým blafákom Šimurda. Po chybe Droppu pri presilovke tvrdo, ale nepresne pálil spomedzi kruhov Uram. Po šanciach Grona a Miklíka na dvakrát doklepával Jenčík, namiesto pokusu o gól však mohol prihrávať nepokrytému Weissmannovi, pred ktorým bola voľná bránka. V poslednej minúte prvej tretiny pri oslabení unikol Faith, ale ani on proti Hovimu neuspel. V prvej desaťminútovke druhej tretiny sa hral najlepší hokej v doterajšom priebehu finálovej série. V 23. min urobili veľký "závar" pred domácou bránkou Hreus s Lažom, na opačnej strane bol v dobrej príležitosti Ščurko. Zabudnutý Uram našiel ideálne voľného Kapuša, ktorý však nemieril presne. Výbornú desaťminútovku zakončila v 30. min akcia, ktorú založil Pleva, Šimurda výborne zamiešal puk, bekhendom našiel v jazde voľného Miklíka a ten otvoril skóre zápasu - 1:0. Hneď po góle mohol skórovať hosťujúci obranca Kováčik, v dobrej pozícii však trafil iba Lipovského. Obrany vo zvyšku druhej časti hry dominovali nad útokmi, hráči sa do čistých šancí mali problém dostať a brankári väčšinou likvidovali iba strely zo stredných a väčších vzdialeností, ktoré videli. Hostia nevyužili 42-sekundovú presilovku o dvoch hráčov, pri ďalšej početnej výhode už v tretej tretine poskakoval puk po Kapušovej strele po bránkovisku, domáca obrana ho však upratala do bezpečia. V 44. min najskôr tvrdo pri presilovke pálil od modrej Droppa, po následnom buly, ktoré vyhral Gron, vystrelil Kmiť, Hovi jeho puk neudržal a v skrumáži sa najlepšie zorientoval Rudolf Huna - 2:0. Hru potom kúskovali časté vylúčenia, vedením povzbudené Košice boli pred bránkou nebezpečnejšie, šance Droppu či Faitha sa ale gólom neskončili. V 53. min zastavila Kmiťovo nahodenie so Šimurdovým tečom len žŕdka. O minútu už Steel Aréna burácala, Gron opäť vyhral buly a Mocek vysokou strelou prekvapil Hoviho - 3:0. V 58. min dostal dobrú prihrávku na ľavý kruh Miklík a švihom spoza obrancu popri Hovim strelil svoj druhý gól v zápase a dal definitívnu bodku za súbojom. SITA