24hod.sk    ZOH Toríno 2006    Ľadový hokej

24. februára 2006

Prvými finalistami hokejového turnaja na ZOH Švédi

Prvými finalistami mužského hokejového turnaja na ZOH v Turíne sa stali reprezentanti Švédska. Severania v stretnutí plnom pekných gólov zdolali Česko vysoko 7:3 a po dvanástich rokoch budú opäť ...

TURÍN 24. februára (WN/SITA) - Prvými finalistami mužského hokejového turnaja na ZOH v Turíne sa stali reprezentanti Švédska. Severania v stretnutí plnom pekných gólov zdolali Česko vysoko 7:3 a po dvanástich rokoch budú opäť bojovať o olympijské zlato. Z mužstva, ktoré vyhralo olympijský turnaj v nórskom Lillehameri (1994), je v aktuálnom výbere Bengta-Akeho Gustafssona trojica hráčov - Peter Forsberg, Jörgen Jönsson a Kenny Jönsson. Mužstvu "Tre kronor" vyšli vstupy do prvých dvoch tretín a v 28. min už viedlo 5:1. Čechom sa podarilo vrátiť do zápasu dvoma gólmi v rozpätí minúty, no do poslednej tretiny vstupovali s trojgólovým mankom, ktoré sa im napriek úsiliu nepodarilo zmazať. Ich snahu definitívne zlomil v 57. min gól Tomasa Holmströma.

Semifinále, Turín, hala Palasport Olimpico:

Švédsko - Česko 7:3 (2:1, 4:2, 1:0)

Góly: 1. Modin (Forsberg, M. Sundin), 14. Axelsson (Lidström, Kronwall), 22. H. Sedin (D. Sedin), 24. Bäckman (Axelsson), 28. J. Jönsson (K. Jönsson, Samuelsson), 39. Alfredsson (Axelsson), 57. Holmström (Zetterberg) - 4. Kuba (Straka, Prospal), 31. Hemský (Jágr, Židlický), 32. Prospal (Výborný), vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Marouelli (Kan.) - Hämäläinen (Fín.), Racicot (Kan.), 8071 divákov

Švédsko: Lundqvist - Lidström, Kronwall, Hävelid, Tjärnqvist, K. Jönsson, Bäckman, R. Sundin - Forsberg, M. Sundin, Modin - Alfredsson, Pahlsson, Axelsson - Samuelsson, Zetterberg, Holmström - J. Jönsson, H. Sedin, D. Sedin - Hannula

Česko: Hnilička (28. Vokoun) - Kubina, T. Kaberle, Židlický, Malík, Kuba, F. Kaberle, Špaček - Jágr, Prospal, Straka - Hejduk, Lang, Ručinský - Erat, Výborný, Bulis - Hemský, Čajánek, Olesz - Kotalík

Duel začali lepšie Švédi a už ich prvý pokus o zakončenie skončil v sieti Hniličkovej bránky. V 34. sekunde Forsberg našiel voľného Modina, a ten tvrdou strelou otvoril skóre. Prvý útok "Tre kronor" robil českej obrane veľké problémy aj pri svojom druhom striedaní, no gól padol v 4. min na druhej strane. Prečíslenie troch na dvoch realizovali Česi dobre a Kuba po Strakovej prihrávke vyrovnal. V ďalšom priebehu Česi pridali na dôraze a v 9. min mohol Čajánek obrátiť skóre. Brankár Lundqvist si však s jeho nájazdom poradil. V 14. min zabudli Česi na Axelssona, a ten medzi kruhmi poľahky nasmeroval Lidströmovú strieľanú prihrávku do bránky - 2:1. Švédom sa ešte lepšie vydaril nástup do druhej tretiny. V 22. minúte po chybe v českej rozohrávke skóroval Henrik Sedin a o dve minúty zvyšoval Bäckman už na rozdiel troch gólov. Keď potom v 28. min upravil Jörgen Jönsson už na 5:1 a vyhnal Hniličku z bránky, s Čechmi to vyzeralo dosť zle. Pomohla im však presilovka 5:3, ktorú v samom závere v 31. min využil Hemský. O minútu nato po prihrávke Výborného trafil presne bekhendom Prospal a zápas opäť získal stratené napätie. Skóre divokej druhej časti hry však uzavrel na druhej strane Daniel Alfredsson - 6:3. Česi sa v poslednej tretine pokúšal oživiť svoje postupové nádeje, no švédsky tím dokázal eliminovať snahu súpera o väčší tlak na bránku Lundqvista. Rozhodnutie padlo v 57. min, keď Tomas Holmström upravil na 7:3.