Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. marca 2023

Putin a Si podpísali dokumenty o strategickej spolupráci Ruska a ČínyPutin aj Si "zdôraznili, že kríza na Ukrajine by sa mala urovnať prostredníctvom mierových rokovaní".Zdieľať
Putin a Si podpísali dokumenty o strategickej spolupráci Ruska a Číny

Rokovania ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho čínskeho partnera Si Ťin-pchinga sa v utorok v Moskve skončili podpísaním dokumentov o strategickej spolupráci. Informuje o tom denník The Guardian, ktorý sa odvoláva na ruské médiá.


Spoločné vyhlásenie najvyšších predstaviteľov Ruska a Číny hovorí o "prehĺbení komplexného strategického partnerstva a koordinácii pre túto novú éru", oznámila hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing.

Putin aj Si "zdôraznili, že kríza na Ukrajine by sa mala urovnať prostredníctvom mierových rokovaní".

"Obe strany sú proti tomu, aby sa ktorýkoľvek štát či zoskupenie štátov usilovalo o zvýhodnené postavenie vo vojenskej, politickej či inej oblasti na úkor legitímnych bezpečnostných záujmov iných krajín," uviedla Chua.

Si Ťin-pching v Moskve: Čína bude uprednostňovať vzťahy s Ruskom

Rusko a Čína sú významné susediace veľmoci a strategickí partneri, povedal v utorok čínsky prezident Si Ťin-pching na stretnutí s ruským premiérom Michailom Mišustinom v Moskve. Čína podľa jeho slov bude vzťahy s Ruskom naďalej uprednostňovať. 

Čínsky premiér Li Čchiang bude podľa prezidenta aj naďalej uprednostňovať všestranné strategické partnerstvo medzi Čínou a Ruskom.

Si pricestoval na návštevu Ruska v pondelok a absolvoval už niekoľko hodinové neformálne stretnutie s prezidentom Vladimirom Putinom. Čínsky prezident ho pri zvítaní v Kremli nazval "drahým priateľom" a šéf Kremľa mu toto oslovenie opätoval. Si je podľa vlastných slov presvedčený, že Rusi v budúcoročných prezidentských voľbách podporia Putina.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rusko vykonalo razie u aktivistov ľudskoprávnej skupiny Memorial, Orlova vzali na vypočúvanie
<< predchádzajúci článok
Kotlebovci navrhli vystúpenie Slovenska z NATO, ale parlament uznesenie neprijal