Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. septembra 2019

Radíme: Pozostalí dedia nielen majetok, ale aj dlhyPredmetom dedenia je nielen majetok, ale aj dlhy poručiteľa. Dedičom sa osoba stane na základe závetu, zo zákona, prípadne z oboch týchto dedičských titulov, vysvetľuje ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
 
Bratislava 16. septembra (TASR) - Predmetom dedenia je nielen majetok, ale aj dlhy poručiteľa. Dedičom sa osoba stane na základe závetu, zo zákona, prípadne z oboch týchto dedičských titulov, vysvetľuje Denisa Dulaková Jakúbeková z HMG Advisory Group. Dedičstvo sa nadobúda k momentu smrti, keďže smrťou stráca fyzická osoba svoju právnu spôsobilosť, prenášajú sa práva majetkovej povahy na dediča.


Prípadom sa zaoberá súd, v ktorého obvode mala dotyčná osoba v čase smrti trvalú adresu. Ak to nie je možné určiť, konanie bude na súde, v ktorého obvode sa nachádza majetok zomrelého, prípadne na súde, v ktorého obvode zomrel. "V konaní si dedič notára nevyberá sám, komunikuje s notárom, ktorého určil súd," dopĺňa Dulaková Jakúbeková. Ak ide o novoobjavené dedičstvo, prípad prislúcha súdu, na ktorom bolo predchádzajúce konanie o dedičstve skončené.

"Dedičské konanie sa začína buď na návrh, alebo aj bez návrhu," ozrejmila Dulaková Jakúbeková. Ak dedič žiada o prerokovanie dedičstva po poručiteľovi, ide o návrh. V prípade začiatku bez návrhu začne súd konanie po tom, ako sa dozvie o úmrtí fyzickej osoby, najčastejšie úmrtným listom od matričného úradu.

V prvom kroku konania súd vyhľadá v Notárskom centrálnom registri závetov evidovaný závet, listinu o vydedení alebo odvolanie týchto úkonov. Ak súd dedičské konanie nezastaví, čo sa môže stať v prípade, že poručiteľ nezanechal žiadny majetok, upovedomí súd tých, o ktorých sa možno domnievať, že sú dedičmi. Tí majú následne jeden mesiac na to dedičstvo prijať, alebo odmietnuť. "Dedičstvo možno odmietnuť iba 'ako celok' a toto rozhodnutie nemožno 'zobrať späť'," zdôrazňuje Dulaková Jakúbeková. Dedičské konanie sa končí uznesením súdu.

Úmrtím fyzickej osoby v manželskom zväzku zaniká manželstvo aj bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM). "V rámci dedičského konania musí dôjsť najskôr k vysporiadaniu BSM. Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov sa môže vysporiadať dohodou. Ak nedôjde k dohode, rozhodne o vysporiadaní súd," vysvetlila Dulaková Jakúbeková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Cesnak a jeho 14 úžasných vlastností (nielen) proti rakovine (25. 8. 2019)
 Ako správne nazývať kávy? Malé a veľké presso či piccolo neexistujú. (24. 8. 2019)
 Dovolenka v USA: Pripravte sa na rozdiely, radia odtiaľ Slováci (28. 7. 2019)
 Med od včelára je liek, ten z obchodu je obvykle len drahé sladidlo. Včelár radí, ako vybrať med (26. 7. 2019)
 Radíme: Pred cestou do exotiky sa odporúča informovať sa o očkovaní (17. 7. 2019)
 Pri drevostavbách sú dôležité kvalita projektu a výber materiálu (14. 7. 2019)
 Radíme: Ak vlak mešká minimálne hodinu, má cestujúci viacero nárokov (11. 7. 2019)
 Radíme: Klimatizácia v aute pomáha, len ak je v dobrej kondícii (2. 7. 2019)
 RADÍME: Horúčavy môžu spôsobiť vzbĺknutie auta, dôležitá je prevencia (24. 6. 2019)
 Psychologička: Človek si musí uvedomiť, že môže vyhorieť (20. 6. 2019)nasledujúci článok >>
V prípade sporov o park a chrám v Jekaterinburgu padol prvý rozsudok
<< predchádzajúci článok
Kim Čong-un zaslal Trumpovi ďalší list, pozval ho do Pchjongjangu

Radíme: Pozostalí dedia nielen majetok, ale aj dlhy - diskusné fórum čitateľov