24hod.sk    Ekonomika

15. novembra 2011

Rezort dopravy sa zbaví nepotrebného majetkuMinisterstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja sa vzdá jedenástich zo 118 účelových zariadení v rámci rezortu. Ide o prebytočný majetok v správe Železničnej spoločnosti Cargo ...Zdieľať
peniaze euro BRATISLAVA 15. novembra (WEBNOVINY) - Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja sa vzdá jedenástich zo 118 účelových zariadení v rámci rezortu.


Ide o prebytočný majetok v správe Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a.s., Slovenskej pošty, a.s., Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) a Služieb železníc. Vyplýva to z návrhu na redukciu a efektívnejšie využívanie účelových zariadení v správe ministerstiev, ostatných ústredných orgánov štátnej správy a ich podriadených organizácií. Materiál na najbližšom rokovaní vlády predkladá vedúci Úradu vlády SR Viktor Nižňanský.

Z celkového počtu 322 účelových zariadení navrhli jednotlivé rezorty a ústredné orgány redukovať spolu 60 objektov, čo je 20 percent.

Zo všetkých účelových zariadení v rezorte dopravy tvoria strediská hospodárenia s majetkom ŽSR 28 % a inšpekčné izby v objektoch Slovenskej pošty 17 %. Týchto 45 % zariadení podľa ministerstva nie je vhodných na iné využitie a o ich potrebe musí rozhodnúť v prvom rade správca. Ďalších 47 % zariadení tvoria chaty a ubytovne v správe ŽSR.

Podľa návrhu uznesenia vlády do konca októbra budúceho roka by mal vzniknúť centrálny register disponibilných účelových zariadení. Cez verejné obstarávanie by mal byť zároveň vybraný centrálny správca týchto zariadení. Ministerstvá a ostatné centrálne orgány majú s prebytočným majetkom naložiť podľa zákona o správe majetku štátu.

Ministerstvo dopravy však neodporúča spoločnú správu zariadení, ktoré zostanú naďalej v pôsobnosti trinástich ministerstiev a šiestich centrálnych úradov. Organizácie v rezorte dopravy naďalej vyhodnocujú prevádzkové náklady vynakladané na účelové zariadenia z hľadiska zabezpečenia ich efektívnosti. Ministerstvo dopravy navrhuje zariadenia využívať na pracovné rokovania štatutárnych zástupcov organizácií, vedúcich zamestnancov a ako školiace zariadenia na zabezpečovanie prehlbovania kvalifikácie zamestnancov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/rezort-dopravy-sa-zbavi-nepotrebneho-majetku-cl178779.html