Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. septembra 2019

Riabkov: Rusko nečaká zlepšenie vzťahov s USA po Boltonovom odvolaníNa archívnej snímke Sergej Riabkov.Zdieľať
Na archívnej snímke Sergej Riabkov. Foto: TASR
Moskva 11. septembra (TASR) - Rusko neočakáva zlepšenie vzťahov s USA po tom, ako bol z funkcie poradcu amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť odvolaný John Bolton. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov podľa agentúry RIA Novosti dodal, že "Moskva naďalej posudzuje fakty, nie vyhlásenia a zámery".


Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil Boltonovo odvolanie z funkcie za vnútornú záležitosť USA.

"Rusko si nerobí ilúzie o zlepšení vzťahov so Spojenými štátmi" po Boltonovom odvolaní, vyhlásil Jurij Roguľov, riaditeľ nadácie pre výskum USA pri Moskovskej štátnej univerzite, podľa ktorého je ešte priskoro na vyvodenie záverov o vplyve Boltonovho prepustenia na vzťahy medzi Ruskom a Spojenými štátmi.

K Boltonovmu odvolaniu sa prostredníctvom vyhlásenia na sociálnej sieti Facebook vyjadrila aj hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová, ktorá podľa agentúry TASS pripomenula, že Bolton stál pri zrode fake-news o tom, že niekoľko krajín vrátane Ruska sa snaží šíriť nepravdivé informácie o nezhodách vo vláde prezidenta USA Donalda Trumpa.

Zacharovová dodala, že toto Boltonovo tvrdenie zaznelo na konferencii usporiadanej denníkom The Wall Street Journal a prebrala ho aj agentúra Bloomberg, pričom "bez overenia faktov".

Trump v utorok na Twitteri oznámil, že už nebude potrebovať služby svojho poradcu pre národnú bezpečnosť Johna Boltona, ktorý v tejto funkcii pôsobil od apríla 2018.

Trumpovým novým poradcom pre národnú bezpečnosť sa dočasne stane Charles Kupperman, ktorý doteraz pôsobil ako Boltonov zástupca a bol jeho blízkym spojencom a poradcom.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo priznal, že medzi ním a Boltonom dochádzalo často k nezhodám týkajúcim sa zahraničnej politiky. Súčasne však dodal, že po Boltonovom odchode netreba v zahraničnej politike USA očakávať zmeny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nitrianska spoločnosť Muehlbauer dostane investičnú pomoc od štátu
<< predchádzajúci článok
Štát bude dotáciami podporovať nákup vozidiel na alternatívny pohon

Riabkov: Rusko nečaká zlepšenie vzťahov s USA po Boltonovom odvolaní - diskusné fórum čitateľov