Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. októbra 2021

Riziku chudoby čelí vyše 600-tisíc Slovákov, väčšinou ide o osamelých rodičov alebo viacpočetné rodinyRiziku chudoby čelí na Slovensku relatívne nízky počet obyvateľov. Tí sú však podľa Národnej banky Slovenska koncentrovaní v určitých typoch ...Zdieľať
gettyimages 867124970 676x451 18.10.2021 (Webnoviny.sk) - Riziku chudoby čelí na Slovensku relatívne nízky počet obyvateľov. Tí sú však podľa Národnej banky Slovenska koncentrovaní v určitých typoch domácností ako sú osamelí rodičia alebo viacpočetné rodiny. Rizikom chudoby na Slovensku je podľa štatistického úradu ohrozených približne 615-tisíc osôb, resp. 11,4 percenta populácie Slovenska.


Najmenej sú ohrozené domácnosti tvorené dvoma dospelými osobami. Naopak, najvyššiemu riziku chudoby čelia domácnosti s tromi a viac deťmi, osamelí rodičia s maloletými deťmi , resp. jednotlivci s vekom nad 65 rokov.

Ženy sú na tom lepšie


V porovnaní s priemerom 27 krajín Európskej únie je celkové riziko chudoby nižšie o päť percentuálnych bodov. Aj keď je na Slovensku relatívne výrazný rozdiel v mzdách a starobných dôchodkoch medzi mužmi a ženami, osamelé ženy čelia nižšiemu riziku chudoby ako osamelí muži.

Domácnosti tvorené dvomi dospelými a tromi a viac závislými deťmi čelia výrazne vyššiemu riziku chudoby ako je priemer krajín EÚ.

Väčšia chudoba je v marginalizovaných komunitách


Výsledkom toho je, že v členení podľa veku sú v celej populácii najviac ohrozené chudobou deti do 17 rokov. Na Slovensku patria medzi domácnosti s tromi a viac závislými deťmi najmä domácnosti s horším sociálno-ekonomickým zázemím, medzi ktoré patria aj domácnosti z marginalizovaných rómskych komunít.

Riziko chudoby v marginalizovaných rómskych komunitách je oproti celej populácii vyššie až o 76 percentuálnych bodov, pričom aj tu podľa národnej banky platí, že najvyššiemu riziku chudoby čelia deti do 17 rokov.


Zdroj: Webnoviny.sk - Riziku chudoby čelí vyše 600-tisíc Slovákov, väčšinou ide o osamelých rodičov alebo viacpočetné rodiny © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Začína sa proces s mužmi obvinenými z vraždy novinára de Vriesa, súd chce počuť zhrnutie vyšetrovania
<< predchádzajúci článok
Silnú ženu nezlomí nič – ani osteoporóza

Riziku chudoby čelí vyše 600-tisíc Slovákov, väčšinou ide o osamelých rodičov alebo viacpočetné rodiny - diskusné fórum čitateľov