24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2008

12. mája 2008

Rusi zdolali Švajčiarov a triumfovali v E-skupine

Ruskí hokejisti sa stali suverénnym spôsobom víťazmi osemfinálovej E-skupiny na majstrovstvách sveta v hokeji v kanadskom Québecu. Vo svojom záverečnom vystúpení zdolali v pondelok Švajčiarov 5:3 (3:0, ...

QUÉBEC 12. mája (WEBNOVINY) - Ruskí hokejisti sa stali suverénnym spôsobom víťazmi osemfinálovej E-skupiny na majstrovstvách sveta v hokeji v kanadskom Québecu. Vo svojom záverečnom vystúpení zdolali v pondelok Švajčiarov 5:3 (3:0, 1:0, 1:3). V piatich do tabuľky zaratúvaných zápasoch základnej a kvalifikačnej skupiny stratili Rusi dovedna len dva body po víťazstvách po predĺžení nad Českom a na samostatné nájazdy nad Bielorusmi. Bez ohľadu na výsledok záverečného súboja Bielorusko - Dánsko je už teraz isté, že v stredajšom štvrťfinále sa v Québecu stretnú dvojice: Rusko - Švajčiarsko a Švédsko - Česko. O druhom mieste Čechov rozhodla pri rovnakom počte bodov so Švédmi a Švajčiarmi samostatná tabuľka týchto troch výberov, v ktorej pri rovnosti bodov mali českí hokejisti najlepšie vzájomné zápasy. Rusi viedli nad Švajčiarmi po dvoch tretinách po góloch Kalinina, Ovečkina, Sušinského a Sergeja Fiodorova už 4:0. V záverečnej dvadsaťminútovke hokejisti s helvétskym krížom na hrudi znížili gólmi Sannitza a Vauclaira na 2:4. Pri záverečnej power play Švajčiarov zvýšil ruský náskok gólom do prázdnej bránky opäť Sušinskij. Posledné slovo však mali Švajčiari, keď minútu a pol pred koncom upravil na konečných 3:5 Lemm. Osemfinálová E-skupina (Québec City): Švajčiarsko - Rusko 3:5 (0:3, 0:1, 3:1) Góly: 41. Sannitz (Forster, Di Píetro), 46. Vauclair, 59. Lemm (Ambühl) - 16. Kalinin (Zaripov, Radulov), 18. Ovečkin (Kovaľčuk, Kornejev), 19. Sušinskij (Gorovikov), 31. S. Fiodorov (Ovečkin, Siomin), 58. Sušinskij Vylúčení: 6:3 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Looker (USA), Ronn (Fín.) - Feola (USA), Novák (SR), 9736 divákov. Zostavy: Švajčiarsko: Hiller - Diaz, Forster, B. Gerber, G. Bezina, Furrer, Vauclair, Seger - Di Pietro, Ziegler, Paterlini - Deruns, Jeannin, Reichert - Sprunger, Sannitz, Monnet - P. Bärtschi, Ambühl, Lemm Rusko: Nabokov - Nikulin, A. Markov, Kornejev, Grebeškov, D. Markov, Kalinin, Proškin, Ťutin - Afinogenov, Zinoviev, Kovaľčuk - Siomin, S. Fiodorov, Kovaľčuk - Radulov, Tereščenko, Zaripov - Sušinskij, Gorovikov, Mozjakin Aktuálna tabuľka E-skupiny (Québec): 1. Rusko 5 3 2 0 0 21:13 13 2. Česko 5 2 1 1 1 20:14 9 3. Švédsko 5 3 0 0 2 23:16 9 4. Švajčiarsko 5 3 0 0 2 16:15 9 ---------------------------------------------- 5. Bielorusko 4 0 0 2 2 11:15 2 6. Dánsko 4 0 0 0 4 6:24 0 Poznámka: počet zápasov, víťazstvá v riadnom čase (3 body), víťazstvá po predĺžení alebo sam. nájazdoch (2 body), prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch (1 bod), prehry v riadnom čase (0 bodov), skóre, body. SITA