Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. decembra 2019

Semjén: Maďarské občianstvo získalo už 1,1 milióna MaďarovMaďarský vicepremiér Zsolt Semjén.Zdieľať
Maďarský vicepremiér Zsolt Semjén. Foto: TASR - Ladislav Vallach
Budapešť 9. decembra (TASR) - Maďarské občianstvo získalo v zjednodušenom režime už 1,1 milióna Maďarov žijúcich v zahraničí, povedal podpredseda maďarskej vlády Zsolt Semjén v pondelok v Budapešti na výročnom zasadaní parlamentného výboru pre národnú spolupatričnosť.


Podľa agentúry MTI vicepremiér, ktorý je zodpovedný za národnú politiku, cirkevné záležitosti a národnosti žijúce v Maďarsku, ako novinku pripomenul, že už aj tí držitelia maďarského občianstva, ktorí žijú v krajinách mimo Európskej únie, sa môžu zúčastniť na voľbách do Európskeho parlamentu.

O udelenie maďarského občianstva sa zahraniční Maďari môžu uchádzať v zjednodušenom procese od 3. januára 2011; príslušný zákon schválil maďarský parlament 26. mája 2010. O maďarské občianstvo požiadali aj Maďari žijúci na Slovensku. Viacerí tak v zmysle platných právnych noriem v SR prišli o slovenské občianstvo.

Semjén zdôraznil, že od roku 2010 vzrástla desaťnásobne suma, ktorú vláda vyčleňuje na podporu národnej politiky a zahraničných Maďarov. Patrí k tomu podľa jeho slov napríklad podpora 83 inštitúcií národného významu, program hospodárskej podpory zahraničných Maďarov, príspevky na fungovanie maďarských inštitúcií i organizácií v zahraničí, program rozvoja maďarských materských škôl v Karpatskej kotline, ale aj príspevky na nákup učebníc a školských potrieb pre žiakov maďarských škôl v susedných krajinách.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
M. Lajčák: EÚ musí potvrdiť svoju jednotu
<< predchádzajúci článok
Dražba UNICEF dresov HC ´05 iClinic Banská Bystrica

Semjén: Maďarské občianstvo získalo už 1,1 milióna Maďarov - diskusné fórum čitateľov