24hod.sk    Zo zahraničia

17. januára 2010

Senegal vyzýva Haiťanov, aby sa vrátili do AfrikySenegal v sobotu Haiťanom postihnutým ničivým zemetrasením ponúkol návrat do ich "starej vlasti" s možnosťou natrvalo sa usadiť v tejto africkej krajine. Prezident ...Zdieľať
Foto: SITA


DAKAR 17. januára (WEBNOVINY) - Senegal v sobotu Haiťanom postihnutým ničivým zemetrasením ponúkol návrat do ich "starej vlasti" s možnosťou natrvalo sa usadiť v tejto africkej krajine. Prezident Abdoulaye Wade vyhlási, obyvatelia Haiti sú "synmi a dcérami Afriky", pretože krajinu založili černošskí otroci, pričom sa predpokladá, že viacerí z nich pochádzajú práve zo Senegalu.

"Prezident ponúka dobrovoľnú repatriáciu akémukoľvek Haiťanovi, ktorý sa chce vrátiť do svojej pravlasti," uviedol Wadeho hovorca Mamadou Bemba Ndiaye. "Senegal je pripravený ponúknuť im aj pôdu, dokonca aj celé oblasti. Závisí to od toho, koľko Haiťanov príde," dodal. Hovorca zdôraznil, že Wade trvá na tom, aby išlo o "úrodnú pôdu" a nie o púšte, ktoré pokrývajú veľkú časť krajiny.

Štrnásťmiliónový Senegal je považovaný za jeden z najstabilnejších a najprosperujúcejších štátov v oblasti. Napriek tomu je až takmer polovica dospelých Senegalčanov nezamestnaná a krajina bojuje aj s ďalšími problémami ako sú vysoké ceny potravín, pravidelné výpadky elektrickej energie a rýchlo stúpajúce energetické náklady.

Karibské Haiti zasiahlo v utorok zemetrasenie s magnitúdom 7,3, pričom otrasy zeme prakticky zrovnali so zemou metropolu Port-au-Prince. Silné otrasy postihli asi tri milióny ľudí, čo je asi tretina obyvateľov štátu Haiti, ktorý zaberá asi tretinu územia rovnomenného ostrova. Tisíce obyvateľov mesta, ktorí zemetrasenie prežili, teraz nocujú v ruinách rozpadnutých budov či na uliciach medzi mŕtvolami, ktoré nemá kto odvážať. Pozorovatelia predpokladajú, že počet obetí živelnej katastrofy by mohol dosiahnuť až 100 tisíc.

SITA/AP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

https://www.24hod.sk/senegal-vyzyva-haitanov-aby-sa-vratili-do-afriky-cl100968.html