Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

15. decembra 2019

SERIÁL: Babku vo fazuli varia v Sebedraží i Koši



Fazuľová polievka so zemiakovou babou je pre Sebedražie typická. Na snímke kuchárka Mária Kotríková pózuje s uvarenou polievkou.



Zdieľať
Fazuľová polievka so zemiakovou babou je pre Sebedražie typická. Na snímke kuchárka Mária Kotríková pózuje s uvarenou polievkou. Foto: TASR Radovan Stoklasa
 
Sebedražie 15. decembra (TASR) - Dostatočne hrubá, aby sa nerozvarila, musí byť zemiaková placka, ktorú pridávajú do fazuľovej polievky v Sebedraží pri Prievidzi. Sebedražskú babku vo fazuli varia každoročne v obci aj počas špeciálnej súťaže, s menšou obmenou a pod kratším názvom ju pripravujú aj susední Košania.


"Fazuľová polievka so zemiakovou babou je pre Sebedražie typická. Každý rok v lete sa robí v obci súťaž vo varení babky vo fazuli. Je to tradícia, ktorá trvá približne päť rokov. Ja som recept zdedila po mojej starkej," povedala dlhoročná kuchárka Mária Kotríková. Voľakedy sa podľa nej mäso nerobievalo pravidelne, ale táto polievka bola taká sýta, že ju niektorí mali radšej ako mäso.

Babku vo fazuli varia i v susednom Koši, kde ju rovnako považujú za svoj typický recept. "Košania dávajú do toho ešte aj klobásu. Ja ju do nej nedávam, polievku robím jednoducho, ako ju robili naši starí rodičia," podotkla Kotríková.
 
Fazuľová polievka so zemiakovou babou je pre Sebedražie typická. Na snímke kuchárka Mária Kotríková pózuje s uvarenou polievkou. Foto: TASR Radovan Stoklasa
 


Niekde babku podľa nej položia len vedľa taniera. "Správny recept je, že babka sa musí dať do fazule prevariť, musí byť hrubšia, aby sa nerozvarila," vysvetlila.

Aj sebedražská babka vo fazuli odkazuje na tradíciu, ktorá sa v Prievidzi a okolí v minulosti udržiavala a niekde stále i udržuje, a to tú, že polievky tam kedysi vždy niečím zajedali. Boli to parené buchty, šišky alebo cesnakové posúchy. Kapustnicu napríklad niektorí jedli spolu s vianočkou.

"Na babku vo fazuli si treba deň vopred namočiť do vody fazuľu. Potom ju dáme variť aj s koreňovou zeleninou, osolíme. Keď je všetko mäkké, aj zelenina a fazuľa, urobíme zásmažku. Dáme si olej na panvicu, trošku cibule, zaprášime to múkou, dáme mletú papriku, zalejeme, necháme rozvariť a dáme do polievky. Keď sa to prevarí, urobíme zemiakovú babu," priblížila sebedražská kuchárka.

Do zemiakovej baby idú podľa nej nastrúhané zemiaky, cesnak, majoránka, rasca, soľ, vajce a hladká múka. "Spraví sa hustejšie cesto a spravíme ju na panvici. Keď je babka urobená, necháme ju trochu vychladnúť, prekrojíme a hodíme ju prevariť do fazule," dodala.

 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Dechtický Mudrochov mlyn čaká lepšia budúcnosť (17. 10. 2019)
 Mlyny Oblazy sú slovenským unikátom (16. 10. 2019)
 V Porube sa zachoval jeden mlyn, majiteľom bol aj gróf Pálffy (13. 10. 2019)
 Vzácny parný mlyn v Buzici približuje spôsob mletia obilia v minulosti (10. 10. 2019)
 Mlyn v Kolárove je viacnásobným unikátom, poznajú ho aj v Argentíne (9. 10. 2019)
 SERIÁL: Pytlikári z Kopaníc a Záhoria mali v Rakúsko-Uhorsku monopol (7. 10. 2019)
 Po mlyne vo Svätom Kríži ostali len základy v zemi a zásobárne vody (6. 10. 2019)
 SERIÁL: Mlyn v Kostoľanoch nad Hornádom má slúžiť na kultúrne účely (4. 10. 2019)
 Šľachtický rod Ujházyovcov žil v Budimíre 240 rokov (19. 9. 2019)
 Batizovská vetva Mariášiovcov vlastnila aj Gerlachovský štít (17. 9. 2019)



nasledujúci článok >>
M. Kireš: Najlepším popularizátorom vedy je nadšený vedec
<< predchádzajúci článok
Kapela Guns N’ Roses ohlásila turné po Európe, vystúpi aj v Prahe a vo Viedni