24hod.sk    Z domova

11. februára 2011

SIMON: Každá piata kontrola potravín našla pochybenieŠtátna veterinárna a potravinová správa SR vykonala v minulom roku 44 125 úradných kontrol, pričom v 20 ...Zdieľať
simon Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolt SimonFoto: SITA/Nina Bednáriková BRATISLAVA 11. februára (WEBNOVINY) - Štátna veterinárna a potravinová správa SR vykonala v minulom roku 44 125 úradných kontrol, pričom v 20 percentách zistila nedostatky, za ktoré udelila pokuty 1,2 mil. eur. Podľa ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolta Simona ide o alarmujúce výsledky. V predajniach vrátane hyper- a supermarketov kontrolóri vykonali 33 406 kontrol, pričom nedostatky zistili v 7 548 prípadoch. "Výsledky minuloročných kontrol sú alarmujúce. Každý piaty nákup potravín sa skončí tým, že kúpite tovar, ktorý je v rozpore so zákonom o potravinách," uviedol na tlačovej konferencii Simon.


Z mnohých nedostatkov minister spomenul predaj potravín, ktoré boli pokazené, po lehote spotreby alebo mali porušený teplotný režim. "Za najzávažnejšie pochybenia považujeme tie, kde sa predávali nevyhovujúce výrobky z hľadiska laboratórnych vyšetrení, to bolo v 789 prípadoch," informoval minister. V 1 236 prípadoch sa predával tovar po dátume spotreby alebo minimálnej trvanlivosti a v 16 prípadoch sa vyskytlo pozmeňovanie a falšovanie údajov. Jedným z možných riešení tejto kritickej situácie by podľa ministra mohlo byť aj zavedenie "tabúľ hanby" v predajniach, na ktorých by mal zákazník možnosť oboznámiť sa s výsledkami kontroly v obchode, keďže za tovar v obchode je zodpovedný predajca.

Minister pôdohospodárstva informoval aj o kontrolách hydinových výrobkov spoločností Hyza, a.s. a Hydina Košice, s.r.o., na ktoré dostalo ministerstvo v priebehu tohto roka viacero podnetov. Na prelome januára a februára Štátna veterinárna a potravinová správa vykonala špeciálne kontroly a v prípade obidvoch spoločností našli inšpektori v obchodoch pokazené výrobky. "V prípade Hydina Košice sme sa zamerali prioritne na Bratislavu a okolie, odkiaľ prišlo najviac sťažností a našli sme výrobky, ktoré mali zmenené fyzikálno-chemické vlastnosti," povedal minister Simon a ilustroval to na prípade vzorky pokazeného mäsa, ktoré mal so sebou. V prípade spoločnosti Hyza inšpektori nemali problém nájsť v predajniach nevyhovujúce výrobky v rôznych obchodných reťazcoch. Vo všetkých prípadoch bol tovar stiahnutý z predaja.

"Ohradzujeme sa voči skutočnosti, že výrobky Hyza sú spájané s nízkou úrovňou kvality hydinového mäsa. Spoločnosť Hyza, a.s., ako člen skupiny Agrofert má plne pod kontrolou celý proces od prípravy krmív, cez chov až po výrobu hydinových výrobkov. Vysokú úroveň kvality potvrdila aj práve skončená kontrola Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. Kontrola podľa predbežných informácií vo všetkých smeroch potvrdila bezpečnosť a kvalitu vyrábaného sortimentu. Ani jeden z rozsiahlych testov nepotvrdil pochybenie spoločnosti Hyza, a.s.," zareagoval v stanovisku firmy Hyza jej generálny riaditeľ Karol Ponesz. Zároveň pozval ministra Simona do výrobného závodu v Topoľčanoch, aby sa osobne presvedčil o úrovni ich kvality. "Myslíme si, že pozornosť kontrolných orgánov by sa mala sústrediť na nekontrolované dovozy, ktoré ohrozujú kvalitu hydinových výrobkov na tuzemskom trhu a tým ničia povesť slovenských výrobcov,“ odkázal Ponesz.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/simon-kazda-piata-kontrola-potravin-nasla-pochybenie-cl150479.html