27. marca 2008

Slováci nevyužili tutovky, Island bol maximálne efektívny

Slovenskej futbalovej reprezentácii sa absolútne nevydarila premiéra na štadióne FC ViOn v Zlatých Moravciach. Národný tím SR totiž v stredu večer pod umelým osvetlením zahanbujúco prehral po ...

ZLATÉ MORAVCE 27. marca (WEBNOVINY) - Slovenskej futbalovej reprezentácii sa absolútne nevydarila premiéra na štadióne FC ViOn v Zlatých Moravciach. Národný tím SR totiž v stredu večer pod umelým osvetlením zahanbujúco prehral po bezgólovom polčase s Islandom 1:2, hoci počas celého duelu dominoval a vypracoval si viacero nie sto, ale tisícpercentných príležitostí na skórovanie. Napokon sa ujala len jedna šanca domácich, v 87. min však striedajúci Mintál dokázal už len skorigovať na konečných nepriaznivých 1:2. Predtým totiž domáci dvakrát zaváhali v obrane a pustili severanov do dvojgólového náskoku. V 70. min najskôr zaskočil Slovákov po Erikssonovom centri vydareným volejom Thorvaldsson. O 12 minút neskôr potom Mucha podbehol rohový kop hostí a v skrumáži sa lopta od útočníka FC Barcelona Gudjohnsena odrazila do siete. Zverenci trénera Jána Kociana tak nedokázali vyhrať ani v druhom tohtoročnom dueli, keďže vo februári rovnako v príprave len remizovali s Maďarskom na Cypre 1:1. Reprezentanti SR si zároveň pokazili bilanciu vzájomných zápasov s Islandom, keď po dvoch víťazstvách (v roku 1997 výsledok 3:1 a o rok neskôr 2:1) po prvý raz ťahali za kratší koniec povrazu. Svoju vinu na druhom inkasovanom góle si chlapsky priznal jediný úspešný stredajší strelec v drese s dvojkrížom na prsiach Marek Mintál. "Nepokryl som Gudjohnsena dobre pri štandardke, čo ma samozrejme mrzí. Na domácej pôde sme pochopiteľne chceli vyhrať, ale opäť sme sklamali. Neviem, či sa nedokážeme 90 minút stopercentne koncentrovať na zápas, pretože často sa v našej hre vyskytujú hluché fázy. Musíme dostať do našich hláv, že keď vybehneme na trávnik, nesmieme počas neho myslieť absolútne na nič iné. Pretože inak nemôžeme byť úspešní," sebakriticky zhodnotil výkon Slovenska legionár z nemeckého 1. FC Norimberg. Jedným z najlepších slovenských hráčov na trávniku v Zlatých Moravciach bol stopér Martin Škrtel, ktorého až do vystriedania výborne dopĺňal aj Tomáš Hubočan. Dvadsaťtriročný obranca FC Liverpool Škrtel si dokonca pri neúčasti Vitteka a Mintála v základnej zostave SR premiérovo obliekol na rukáv kapitánsku pásku. "Tento fakt ma samozrejme teší, no vyzerá to tak, že ako kapitán prinášam reprezentácii len smolu. Raz som už totiž mal pásku i v dvadsaťjednotke a aj vtedy sme prehrali," skonštatoval rodák z Handlovej a pridal aj svoj pohľad na dianie na ihrisku: "Pre nás je už asi typické to, že máme herne navrch, vytvoríme si dostatok šancí, ale nevyhrávame. Islanďania dali asi z prvej strely na bránku gól a nám sa potom podarilo skorigovať už neskoro. Súper sem prišiel s defenzívnou taktikou a hrať na rýchle brejky, my sme sa však s tým nevedeli vyrovnať. Pripravovali sme sa počas tohto zrazu najviac na štandardky, no opäť sme z takejto situácie dostali gól. Musíme s tým už do budúcnosti niečo urobiť. Rozhodne to nebolo ono, cítime to všetci hráči. Náš gól mal prísť oveľa skôr, potom by zápas vyzeral úplne inak." Do druhého polčasu priniesli oživenie všetci striedajúci hráči, najviac zaujalo duo Róbertov - Jež a Vittek. Prvý menovaný ponúkol svojim spoluhráčom viacero vynikajúcich centrov zo "svojej" ľavej strany a útočník Norimbergu viackrát vyprášil rukavice gólmana Sturlusona a napokon si pripísal gólovú asistenciu pri presnom zásahu jeho klubového spoluhráča Mintála. "Samozrejme, že sme všetci veľmi sklamaní, pretože tento zápas sme chceli a mali jednoznačne vyhrať. Opäť sme dostali gól za štandardnej situácie rovnako ako v Maďarsku. Pri týchto momentoch by sme mali byť koncentrovanejší. Aj keď na druhej strane my sme vpredu na to, aby sme dávali góly. Dnes sme však buď trafili brankára hostí alebo on sám dokázal vyniknúť." Podčiarknuté a spočítané: všetci hráči si do jedného po zápase uvedomovali, že v stretnutí na domácej pôde so súperom o viac ako 30 priečok horšie postaveným v rebríčku FIFA sa musí zvíťaziť. Škrtel a spol. sa zároveň nebezpečne zahrávajú s priazňou slovenských fanúšikov, ktorí do posledného miesta zaplnili štadión v Zlatých Moravciach a aj v hustom snežení v druhom polčase a za nepriaznivého stavu vytrvalo povzbudzovali domáci tím. Po záverečnom hvizde rakúskeho arbitra Lehnera však zo slovenského pohľadu vyhrávala v Zlatých Moravciach len domáca dychovka. SITA