17. novembra 2015

Slováci potvrdili úspešný rok, Mak strelil Islandu dva góly

Dvestopäťdesiaty zápas slovenskej ...

slovensko island Slovenskí futbalisti nezachytili úvod prípravného stretnutia s Islandom a po pár minútach prehrávali. Obrat zariadil v druhom polčase dvomi gólmi Róbert Mak.

ŽILINA 17. novembra  - Dvestopäťdesiaty zápas slovenskej futbalovej reprezentácie a zároveň posledný v roku 2015 bol víťazný. V utorkovom prípravnom súboji dvoch účastníkov ME 2016 Slováci zdolali Islanďanov v Žiline zlepšeným výkonom v druhom polčase 3:1 (0:1).

Od 8. min viedli severania zásluhou Alfreda Finnbogasona a mali aj ďalšie šance. Nevyužili ich a po prestávke ich dvoma gólmi v rozpätí štyroch minút (58. a 61.) potrestal Róbert Mak. Na konečných 3:1 upravil v 84. min striedajúci Michal Ďuriš.

Úspešný rok 2015, v ktorom si vybojovali postup na európsky šampionát, zavŕšili zverenci Jána Kozáka s bilanciou 6 víťazstiev - 1 remíza - 2 prehry, skóre 16:9. Z historického pohľadu Slováci dosiahli 99. víťazstvo v 250. zápase, na okrúhlu stovku si budú musieť počkať minimálne do budúceho roka.

Prípravný zápas - utorok - výsledok:

Slovensko - Island 3:1 (0:1)
Góly: 58. a 61. Mak, 84. M. Ďuriš - 8. Finnbogason, ŽK: 49. Árnason (Island), rozhodovali: Raczkowski - Sapela, Obukowicz (všetci Poľ.), 5568 divákov

Slovensko: Ján Novota - Gyömbér, Saláta, J. Ďurica (46. E. Sabo), Tesák - Pečovský (46. Hrošovský), Greguš - Mak (75. M. Ďuriš), Duda, Weiss - A. Nemec (75. Jakubko)
Island: Kristinsson - Hauksson, Árnasson (75. R. Sigurdsson), Ingason, Skúlason (55. Saevarsson) - Gudmundsson (81. O. Sigurjónsson), B. Bjarnason, R. Sigurjónsson (10. T. Bjarnason), Traustason (19. Bödvarsson) - Finnbogason (90. Ómarsson), Sigthórsson

I. polčas

V 8. min hosťujúci Rúnar Sigurjónsson síce odkríval z ihriska, ale Islanďania práve v početnej nevýhode zasadili Slovákom prekvapujúci úder. Z hranice šestnástky krásnou strelou trafil vzdialenejší roh Novotovej bránky útočník gréckeho Olympiakosu Alfred Finbogason - 0:1.

O minútu mohlo byť vyrovnané. Makov sebavedomý vnik do šestnástky sa skončil strelou do pravej žrde. Nasledovala zle zahraná štandardka slovenského tímu a islandský brejk, ktorý sa skončil len rohovým kopom. Ostrovania výrazne pohrozili aj v 24. min, keď striedajúci Bödvarsson len tesne nedočiahol na strieľaný center pred Novotom.

Po polhodinke mal po dobrom slovenskom presingu opäť šancu Mak, ale z otočky nenamieril medzi žrde. Potom nasledovala tutovka Ingasona, no Novota zachránil Slovákov pred druhým inkasovaným gólom.

II. polčas

Odchod Jána Ďuricu na začiatku druhého polčasu urobil z Weissa slovenského kapitána. Najprv na seba upozornil peknou strelou Greguš, potom neuznaným gólom aktívny Finnbogason, až konečne Slováci dovolili žilinským tribúnam zakričať si gól.

Aktívny Mak v 58. min po dôraznom ataku Nemca a chybe brankára Islandu Kristinssona najprv vyrovnal a o tri minúty neskôr tečovanou strelou z poriadnej diaľky poslal domácich do vedenia - 2:1. V 66. min dobre hrajúci Mak mohol dovŕšiť hetrik, Kristinsson mu ho nedoprial.

Slovensko definitívne vysadlo na koňa a už z neho nezosadlo do konca zápasu. Po sérii striedaní sa hra upokojila, ale Slováci napokon pridali aj tretí gól. Z centra Tesáka profitoval striedajúci Michal Ďuriš, ktorý sa zbytočne neunáhlil a spoza šestnástky pekne obstrelil islandského brankára - 3:1.