07. apríla 2009

Slovenky vo volejbale postúpili do semifinále

Slovenské volejbalové kadetky (ročník narodenia 1992, 1993) zvíťazili na majstrovstvách Európy tejto vekovej kategórie v holandskom Rotterdame vo štvrťfinálovom zápase nad maďarskými rovesníčkami ...

ROTTERDAM 7. apríla (WEBNOVINY) - Slovenské volejbalové kadetky (ročník narodenia 1992, 1993) zvíťazili na majstrovstvách Európy tejto vekovej kategórie v holandskom Rotterdame vo štvrťfinálovom zápase nad maďarskými rovesníčkami za 107 min 3:1 (-18, 23, 23, 23) a postúpili do semifinále. Zároveň si tým zabezpečili účasť na majstrovstvách sveta v Thajsku. V stredajšom semifinále sa stretnú so Srbkami.

V prvom sete to bolo vyrovnané iba do stavu 8:8. Potom sa Maďarkám podarilo odskočiť z ich pohľadu na 13:9, o chvíľu to už bolo 20:13 a bolo rozhodnuté. Sedembodový náskok si už súperky, s ktorými si Slovenky v príprave krátko pred majstrovstvami Európy dvakrát v Nitre poradili, udržali a vyhrali prvý set 25:18. Nástup do druhého dejstva mali lepší zverenky trénera Marka Henčeka. Viedli už 5:1, ale súperky vyrovnali a na prvý technický oddychový čas dokonca išli v najtesnejšom vedení 8:7. Potom to bola ťahanica o každý bod. Slovenky viedli maximálne o dva body, Maďarky dokázali vyrovnať. Dramatická koncovka však slovenským kadetkám vyšla a po najtesnejšom víťazstve 25:23 vyrovnali stav na 1:1. Tretí set bol zrkadlovým obrazom druhého. Tentoraz južné susedky Slovenska viedli 5:1, potom to však bolo mimoriadne vyrovnané. V závere prehrávali dievčatá v dresoch s dvojkrížom na trojvrší 22:23, ale potom šnúrou troch bodov v rade strhli víťazstvo v sete a tým aj vedenie v zápase na svoju stranu. Štvrtá časť bola od začiatku mimoriadne dramatická a vyrovnaná. Družstvá sa striedali vo vedení, ale až do druhého technického oddychového času sa ani jednému nepodarilo odskočiť na viac ako dva body. Potom sa Tatiane Crkoňovej podarilo dvoma priamymi bodmi z podania za sebou získať náskok 18:15 a neskôr viedli Henčekove zverenky 19:16. Ani to však Maďarky nezlomilo a o chvíľu už ony viedli 20:19. Začala sa ďalšia ťahanica o každú loptu. V nervydrásajúcom závere premenili Slovenky svoj prvý mečbal, zvíťazili do tretice 25:23 a v celom dueli triumfovali 3:1.

Slovensko - Maďarsko 3:1 (-18, 23, 23, 23), 107 min
zostava SR: Abrhámová, Lukáčová, Palgutová, T. Crkoňová, Kóšová, Radosová, libero Nikmonová (Kubaliaková, Smataníková, Herelová)

Súhrn výsledkov utorkových zápasov:
KADETKY:
Štvrťfinále:
Slovensko - Maďarsko 3:1 (-18, 23, 23, 23)
Taliansko - Nemecko 3:0 (19, 20, 17)
Srbsko - Turecko 3:0 (15, 19, 23)
Belgicko – Ukrajina 3:0 (20, 17, 15)

Semifinále: Slovensko - Srbsko a Taliansko - Belgicko
V skupine o 5. - 8. miesto sa stretnú Maďarsko s Tureckom a Nemecko s Ukrajinou-

Skupina o 9. - 12. miesto:
Rusko - Holandsko 3:1 (17, -23, 24, 20)
Grécko - Česko 0:3 (-16, -15, -20)

V stredu 8. apríla sa v zápase o konečné 9. miesto so začiatkom o 15.00 h stretnú Rusky s Češkami, domáce Holanďanky budú od 13.00 h hrať s Grékyňami o 11. miesto.

KADETI:
Francúzsko - Holandsko 3:0 (20, 14, 17)
Belgicko - Srbsko 2:3 (19, -19, -23, 27, -13)
Poľsko - Španielsko 3:0 (23, 22, 20)
Rusko - Bulharsko – ešte sa hrá

Bielorusko - Rakúsko 1:3 (-16, 23, -20, -22)
Taliansko - Maďarsko 3:0 (24, 15, 21)

V stredu 8. apríla sa v zápase o konečné 9. miesto stretne o 13.00 h Rakúsko s Talianskom, Bielorusi s Maďarmi budú v tom istom čase hrať o 11. miesto.