24hod.sk    Šport    NHL

30. decembra 2005

Slovenské hody v zámorí

Noc zo stredy na štvrtok patrila v zámorí slovenským hokejistom.

Do štatistík sa zapísala až desiatka hráčov spod Tatier. Ako zyvčajne excelovala dvojica kráľov z Los Angeles. Najproduktívnejší Slovák Pavol Demitra strelil dva góly a na jeden asistoval svojmu krajanovi Ľubomírovi Višňovskému. Práve šikovný obranca svojím presným zásahom vyhnal z bránky Colorada mladého gólmana Petra Budaja. Darilo sa aj Mariánovi Gáboríkovi, ktorý dvoma gólmi schladil nielen brankára Conklina, ale aj celý Edmonton. Po dlhšom čase dala o sebe vedieť aj dvojica letcov z Philadelphie. Branko Radivojevič zabezpečil gólom predĺženie v súboji s Atlantou a v pridanom čase prihrával na rozhodujúci presný zásah Samimu Kapanenovi center Michal Handzuš. Tri asistencie si pripísal kojot Ladislav Nagy a premiérový bod má v štatistikách aj Ivan Majeský z Washingtonu.

Slovenská radosť vo Philadelphii. Branko Radivojevič (vpravo) a Michal Handzuš (vľavo č. 26)

Višňovský vyhnal Budaja

V dvanástich nočných zápasoch NHL, v ktorých sa bodovo presadilo 10 slovenských hokejistov, sa blysol aktuálne najlepší Slovák v kanadskom bodovaní Pavol Demitra. Dubnický rodák rozhodol v dueli na pôde Colorada o výhre Los Angeles v pomere 5:3 dvoma gólmi a jednou presnou prihrávkou. Zahanbiť sa nedal ani jeho krajan z obrany Ľubomír Višňovský, ktorý raz rozvlnil sieť súpera a pripísal si aj asistenciu pri prvom góle svojho tímu. V bránke „lavín“ dostal opäť príležitosť Peter Budaj. Svoje miesto však musel opustiť už po jedenástich minútach úvodnej tretiny, keď zo štyroch striel inkasoval dva góly. Nahradil ho Švajčiar David Aebischer, ktorý zo zvyšných 20 streleckých pokusov hostí pustil za svoj chrbát tri a Colorado tak opäť doplatilo na zlú formu svojich gólmanov. „Proti takémuto tímu a takýmto brankárom si zahrám s chuťou každý deň,“ pvedal po stretnutí šťastný Demitra. Phoenix už aj s Waynom Gretzkým na lavičke sa predstavil v noci v San Jose a štvorgólovým uragánom za necelé tri minúty na začiatku tretej tretiny zvrátil vývoj zápasu, v ktorom tromi asistenciami zažiaril slovenský krídelník Ladislav Nagy. V drese Minnesoty sa v zápase proti domácemu Edmontonu, ktorý „divosi“ vyhrali v pomere 4:2, opäť bodovo presadil Marián Gáborík. Druhým presným zásahom večera, tentoraz do prázdnej brány, potom slovenský útočník už iba poistil zisk dvoch bodov. Philadelphia zdolala domácu Atlantu až po predĺžení 4:3. Branko Radivojevič vyrovnávajúcim gólom po asistencii Michala Handzuša poslal zápas do predĺženia, v ktorom o víťazovi už po trinástich sekundách rozhodol Sami Kapanen opäť po presnej prihrávke slovenského centra. „Naznačil som strelu, a potom prihral puk voľnému Kapanenovi, ktorý to zakončil brilantne,“ komentoval rozhodujúci moment zápasu Michal Handzuš.
(lup, SITA)

NY Islanders - NY Rangers 2:6 (2:2, 0:0, 0:4), góly: 3. Parrish, 8. Hunter - 9. Průcha, 13. Jágr, 47. Straka , 49. Poti, 53. Nylander, 54. Straka. Atlanta - Philadelphia 3:4 po predĺžení (2:2, 1:1, 0:0 - 0:1), góly: 11. Hävelid, 14. Boulton, 29. Sutton - 3. Gagne, 18. Savage, 34. RADIVOJEVIČ (HANDZUŠ), 61. S. Kapanen (HANDZUŠ). Florida - Boston 6:4 (3:3, 2:0, 1:1), góly: 3. Gelinas (STÜMPEL), 7. O. Jokinen, 9. O. Jokinen, 33. Nieuwendyk, 40. C. Gratton, 60. Roberts - 2. Sturm, 6. Boyes, 11. Axwlsson, 50. Boyes. Columbus - Anaheim 1:0 (0:0, 0:0, 1:0), góly: 57. Chimera. Ottawa - Carolina 6:2 (1:0, 2:1, 3:1), góly: 19. Heatley, 27. Smolinski, 37. Eaves, 41. Alfredsson, 41. P. Schaefer, 54. Vermette - 40. Cole, 60. Williams. New Jersey - Washington 7:2 (2:1, 1:0, 4:1), góly: 13. Brylin, 13. Rafalski, 34. Gionta, 47. J. Pandolfo, 53. Gionta, 54. Madden, 59. Rafalski - 10. Ovečkin, 51. Sutherby (MAJESKŻ). Tampa Bay - Montreal 3:4 (0:1, 2:1, 1:2), góly: 34. Lecavalier, 39. Craig, 45. Kubina -
6. Bulis, 24. Souray, 42. ZEDNÍK, 49. Dagenais. Chicago - St. Louis 1:2 (0:2, 0:0, 1:0), góly: 56. Calder - 18. Brewer, 20. Drake. Colorado - Los Angeles 3:5 (1:3, 1:1, 1:1), góly: 19. McLean, 29. Hejduk, 53. Hejduk - 9. Cammalleri (VIŠ˛OVSKŻ), 12. VIŠ˛OVSKŻ (DEMITRA), 20. DEMITRA, 34. DEMITRA, 49. Kostopoulos. Edmonton - Minnesota 2:4 (0:2, 1:1, 1:1), góly: 30. Staios, 42. Hemský - 9. R. Robitaille, 10. GÁBORÍK, 27. Rolston, 60. GÁBORÍK. Vancouver - Nashville 4:3 (0:2, 3:1, 1:0), góly: 22. Näslund, 28. Jovanovski, 38. Öhlund, 49. Park - 1. Hordichuk, 10. Židlický, 31. Perreault. San Jose - Phoenix 4:5 (1:1, 1:0, 2:4), góly: 3. Cheechoo, 24. G. Stevenson, 47. Ekman, 51. M. Michálek - 20. Doan (NAGY), 42. Morris (NAGY), 43. Doan (NAGY), 44. Saprykin, 45. Johnson.