24hod.sk    MS v hokeji 2012

19. mája 2012

Slovensko - Česko 3:1. Slovensko postúpilo do finále

Dva góly Slovenska strelil Miroslav Šatan, v 18. minúte skóre otvoril a v 41. minúte strelil po prihrávke Michala Handzuša gól v oslabení. Tretí gól Slovenska strelil Libor Hudáček.

Slovenskí fanúšikovia pred Hartwall Areenou pred semifinálovým zápasom Česko - Slovensko, majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji 2012 vo Fínsku a Švédsku.  Slovenskí hokejoví reprezentanti zvíťazili v sobotňajšom semifinále v helsinskej Hartwall Arene na 76. majstrovstvách sveta nad Českom 3:2 a postúpili do svojho tretieho finále v histórii. Pod vedením trénera Vladimíra Vůjtka dosiahli Slováci už ôsme víťazstvo za sebou na tomto šampionáte. Vo finále nastúpi Slovensko v nedeľu o 19.30 h SELČ proti Rusku. Slovenský tím sa vo finále predstaví po dlhých desiatich rokoch, v Göteborgu 2002 v ňom Slováci zdolali práve Rusov 4:3. Česká reprezentácia si zopakuje duel o bronz spred roka.

Skóre duelu otvoril v 16. min Miroslav Šatan po akcii Andreja Sekeru, vyrovnať sa podarilo Michaelovi Frolíkovi v 31. min po Plekancovom vyhratom vhadzovaní. Druhý gól Slovenska pridal v 41. min v oslabení opäť Miroslav Šatan a tretí o štyri minúty neskôr L. Hudáček.

Výsledok - semifinále
Česko - Slovensko 1:3 (0:1, 1:0, 0:2) - do finále postúpilo Slovensko
Góly: 31. Michael Frolík (Plekanec) - 16. Šatan (Sekera, Baranka), 41. Šatan (Handzuš), 45. L. Hudáček (Surový)
Vylúčení: 0:3 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Levonen (Fín.), Brüggemann - Schulz (obaja Nem.), Wilmot (Kan.), 12 355 divákov
Česko: Kovář (47. Štěpánek) - Nakládal, Blaťák, Němec, Čáslava, Krajíček, Mojžíš - Erat, Plekanec, M. Michálek - Michael Frolík, D. Krejčí, Tenkrát - Hemský, P. Nedvěd, Koukal - Petružálek, J. Novotný, Průcha - Vondrka
Slovensko: J. Laco - Sekera, Baranka, Sersen, Chára, Starosta, Vydarený - Radivojevič, Handzuš, T. Kopecký - L. Hudáček, Surový, Šatan - Tatar, J. Mikúš, Michel Miklík - Bartovič, Bližňák, Marek Hovorka

Po úvodnom náznaku šance L. Hudáčka preveril J. Laca český útočník Michael Frolík. V 5. min sa najprv snažil tečovať Sekerovu strelu Surový a vzápätí mal Kovář prácu s prenikajúcim L. Hudáčkom. V 8. min zachránila po Frolíkovej strele slovenský tím pravá žŕdka, o minútu neskôr neuspeli ani Koukal s Hemským. V 10. min L. Hudáček po prieniku pálil do Kovářa a vzápätí zranil útočníka Erata. Na druhej strane Blaťák trafil opäť pravú žŕdku Lacovej bránky. V 16. min potiahol Sekera puk do útočného pásma, prenechal ho Šatanovi a ten na radosť slovenských fanúšikov obstrelil Kovářa - 0:1.

V 25. min prišli Slováci o obrancu Starostu, ktorého do mantinelu strčil Průcha a slovenský bek odišiel do šatne držiac sa za pravé rameno. O päť minút neskôr Tenkrát v sľubnej šanci netrafil bránku SR, no v 31. min vyhral Plekanec vhadzovanie a Michael Frolík popri Lacovej vyrážačke vyrovnal na 1:1. Ako prvý v zápase šiel na trestnú lavicu J. Mikúš, slovenský tím aj kúskom šťastia oslabenie ustál bez inkasovaného gólu. V 36. min Surového vyrazená strela mierila k Šatanovi, ktorý sa ju snažil trafiť ešte vo vzduchu, no puk nezasiahol. Na konci II. tretiny putoval na "lavicu hanby" Bližňák a časť trestu si preniesol aj do tretieho

Počas oslabenia tím SR nielenže neinkasoval, ale Handzuš vybojoval puk a Šatan v úniku "vystrúhal" Kovářovi ukážkový blafák a upravil na 1:2. Potom prišli chvíle J. Laca, keď postupne zlikvidoval šancu Frolíka a dve príležitosti skúseného Nedvěda. Navyše po skrumáži českého mužstva viderorozhodca potvrdil, že gól nebol. Tretí gól Slovákov dosiahol v 45. min mladík L. Hudáček, keď si pri mantineli prebral puk, na brankára si položil na ľad a do odkrytej bránky skóroval. O dve minúty neskôr Kovářa v českej bránke nahradil Štěpánek. V 51. min putoval na trestnú lavicu Bartovič, v oslabení sa do šance dostal Šatan, no minul. V 57. min Tatar takmer strelil gól, ale puk z jeho hokejky tesne minul bránku súpera. Tréner Česka Hadamczik necelé dve minúty pred treťou sirénou odvolal na striedačku brankára Štěpánka a necelú minútu pred koncom si zobral aj oddychový čas. Česi však už ani neskorigovali.

HOKEJ-MS: Šatan má istotu štvrtej medaily - zaujímavosti

Zaujímavosti po sobotňajšom helsinskom semifinálovom stretnutí hokejových majstrovstiev sveta medzi Českom a Slovenskom (1:3):

- Slovensko hralo v semifinále piatykrát v histórii, po Petrohrade 2000 a Göteborgu 2002 sa tretíkrát dostalo do finále.
- Finále bude reprízou súboja o zlato z Göteborgu 2002, v ktorom Slováci zdolali Rusov 4:3.
- V 54. vzájomnom zápase dosiahlo Slovensko 11. víťazstvo, ďalších 7 duelov sa skončilo remízou a 36 úspechom Česka.
- Slovensko zdolalo na majstrovstvách sveta Česko v trinástom zápase len tretíkrát. Prvýkrát v Helsinkách 2003 (4:2), druhýkrát v Mytišči 2007 (3:2) a tretíkrát v sobotu opäť v Helsinkách (3:1).
- Slovensko zdolalo Česko prvýkrát od 4. apríla 2009, keď v Trenčíne zvíťazilo 5:1. Odvtedy prehralo osem zápasov v rade a uspelo až v Helsinkách.
- Ak Slovensko strelilo na MS 2012 prvý gól, ešte ani raz v siedmich prípadoch neprehralo.
- Slovensko prvýkrát v histórii zvíťazilo na majstrovstvách sveta v siedmich zápasoch v rade, v roku 2003 rovnako v Helsinkách neprehralo sedemkrát za sebou, vtedy však počas série raz remizovalo (3:3 s Českom).
- Miroslav Šatan po postupe do finále ako jediný slovenský reprezentant bude mať vo svojej domácej zbierke štyri medaily z majstrovstiev sveta. Cenné kovy z MS majú zo súčasného slovenského tímu aj Zdeno Chára (striebro 2000), Branko Radivojevič (bronz 2003) a Michal Handzuš (zlato 2002, striebro 2000).
- Miroslav Šatan strelil v 156. stretnutí v reprezentácii svoj 79. a 80. gól, 3. a 4. na MS 2012 a 34. a 35. na šampionátoch v kariére.
- Libor Hudáček strelil svoj 2. gól na MS 2012 a tretí v reprezentačnej kariére. Presným zásahom pripomenul svoj gól z predĺženia rozhodujúceho siedmeho finále extraligy 2011/2012 do siete Košíc.
- Andrej Sekera dosiahol svoj 9. bod na svetovom šampionáte (2+7), keď prihral na prvý presný zásah tohto zápasu Šatanovi. Sekera je momentálne najproduktívnejším slovenským hokejistom na MS 2012.
- Slovensko dohralo po zranení Tomáša Starostu súboj len s piatimi obrancami.
- Všetky doterajšie medaily z majstrovstiev sveta získali slovenskí hokejisti na severe Európy, presnejšie nad 57. rovnobežkou severnej šírky, kde sa nachádzajú Petrohrad, Göteborg aj Helsinki.

Bilancia hokejovej reprezentácie Slovenska v zápasoch s Českom pred vzájomným duelom semifinále na MS 2012:

SLOVENSKO - ČESKO

* 53 zápasov: 10 víťazstiev - 7 remíz - 36 prehier
* skóre 112:197

Slovensko - Česko 1:7 (26. 2. 1994, ZOH, Gjövik), gól SR: Šatan
Slovensko - Česko 4:7 (30. 8. 1994, Bratislava), góly SR: Cíger 2, Ľ. Kolník 2
Slovensko - Česko 0:7 (3. 9. 1994, Zlín)
Slovensko - Česko 3:4 (6. 11. 1994, Nemecký pohár, Stuttgart), góly SR: Sekeráš, Šatan, Bondra
Slovensko - Česko 2:8 (2. 9. 1995, Zlín), góly SR: Kledrowetz, Šatan
Slovensko - Česko 1:3 (30. 4. 1997, MS, Helsinki), gól SR: Stümpel
Slovensko - Česko 0:1 (7. 5. 1998, MS, Bazilej)
Slovensko - Česko 0:2 (30. 8. 1998, Třinec)
Slovensko - Česko 0:5 (31. 8. 1998, Vsetín)
Slovensko - Česko 3:3 (12. 12. 1998, Ostrava), góly SR: Pardavý 2, Sekeráš
Slovensko - Česko 4:2 (11. 4. 1999, Liptovský Mikuláš), góly SR: Jozef Čierny, Kuľha, Pardavý, Bartoš
Slovensko - Česko 1:2 (12. 4. 1999, Žilina), gól SR: Hreus
Slovensko - Česko 2:8 (9. 5. 1999, MS, Oslo), góly SR: Kapuš, Pálffy
Slovensko - Česko 3:6 (31. 8. 1999, Znojmo), góly SR: Bartoš, Pardavý, R. Gavalier
Slovensko - Česko 3:3 (11. 12. 1999, Zvolen), góly SR: Sekeráš, Pohorelec, Šechný
Slovensko - Česko 5:5 (11. 4. 2000, Žilina), góly SR: Kuľha 2, Opatovský, Ľ. Hurtaj, Fabuš
Slovensko - Česko 2:1 (12. 4. 2000, Ostrava), góly SR: Škovira, Fabuš
Slovensko - Česko 2:6 (8. 5. 2000, MS, Petrohrad), góly SR: Sekeráš, Šatan
Slovensko - Česko 3:5 (14. 5. 2000, MS, Petrohrad), góly SR: Štrbák, Hlinka, Šatan
Slovensko - Česko 1:6 (29. 8. 2000, Brno), gól SR: Cíger
Slovensko - Česko 1:3 (10. 4. 2001, Olomouc), gól SR: Somík
Slovensko - Česko 8:4 (11. 4. 2001, Martin), góly SR: Róbert Petrovický 2, Surový, Döme, Kuľha, Nedorost, Hlinka, Uram
Slovensko - Česko 0:2 (10. 5. 2001, MS, Hannover)
Slovensko - Česko 1:5 (9. 4. 2002, Olomouc), gól SR: Špilár
Slovensko - Česko 0:2 (10. 4. 2002, Martin)
Slovensko - Česko 4:4 (16. 4. 2002, Brno), góly SR: Tomík 2, Róbert Petrovický, Uram
Slovensko - Česko 3:4 (5. 11. 2002, Plzeň), góly SR: Kropáč, Špilár, Ľ. Hurtaj
Slovensko - Česko 1:6 (18. 12. 2002, Moskva), gól SR: Milo
Slovensko - Česko 1:1 (16. 4. 2003, Prostějov), gól SR: Štrbák
Slovensko - Česko 5:3 (17. 4. 2003, Trenčín), góly SR: Štrbák, Vaic, Cisár, Kapuš, Pardavý
Slovensko - Česko 3:3 (5. 5. 2003, MS, Helsinki), góly SR: Ľ. Višňovský, Demitra, Nagy
Slovensko - Česko 4:2 (10. 5. 2003, MS, Helsinki), góly SR: Šatan, Stümpel, Bondra, Demitra
Slovensko - Česko 5:0 (7. 4. 2005, Nitra), góly SR: P. Pucher 2, J. Štefanka, Pálffy, Štrbák
Slovensko - Česko 1:2 (8. 4. 2005, Brno), gól SR: Pálffy
Slovensko - Česko 1:5 (7. 5. 2005, MS, Viedeň), gól SR: Štrbák
Slovensko - Česko 1:3 (22. 2. 2006, ZOH, Turín), gól SR: Gáborík
Slovensko - Česko 1:2 (19. 4. 2006, Ostrava), gól SR: M. Kováčik
Slovensko - Česko 2:2 (20. 4. 2006, Žilina), góly SR: Húževka, Rastislav Pavlikovský
Slovensko - Česko 2:5 (12. 4. 2007, Trenčín), góly SR: Surový, Skladaný
Slovensko - Česko 1:3 (13. 4. 2007, Brno), gól SR: Podkonický
Slovensko - Česko 3:2 (6. 5. 2007, MS, Mytišči), góly SR: Demitra, Kapuš, Gáborík.
Slovensko - Česko 3:2 po predĺžení (11. 12. 2007, Praha), góly SR: Hlinka, Podkonický, Graňák
Slovensko - Česko 0:7 (4. 11. 2008, Praha)
Slovensko - Česko 4:1 (3. 4. 2009, Skalica), góly SR: Bartovič, Marcel Hossa, Surový, Bartečko
Slovensko - Česko 5:1 (4. 4. 2009, Trenčín), góly SR: Š. Ružička 2, Nagy, Bartečko, Marcel Hossa
Slovensko - Česko 0:8 (2. 5. 2009, MS, Kloten)
Slovensko - Česko 2:3 po sam. nájazdoch (15. 12. 2009, Košice), góly SR: Zedník, Pálffy
Slovensko - Česko 1:3 (17. 2. 2010, ZOH, Vancouver), gól SR: Gáborík
Slovensko - Česko 2:6 (16. 4.2010, Prostějov), góly SR: Záborský 2
Slovensko - Česko 2:3 (17. 4. 2010, Prostějov), góly SR: Tománek, Pánik
Slovensko - Česko 2:3 (6. 5. 2011, MS, Bratislava), góly SR: Nagy, Surový
Slovensko - Česko 1:3 (18. 4 2012, Praha), gól: Kudroč
Slovensko - Česko 2:3 po sam. nájazdoch (20. 4 2012, Bratislava), góly: Bližňák, Bartovič