05. decembra 2009

Španieli vo štvorhre získali potrebný tretí bod

Favorizovaný tím kapitána Alberta Costu využil vo finále 98. ročníka najprestížnejšej tenisovej tímovej súťaže výhodu domáceho prostredia a na antuke v Barcelone zdolal súperov z Českej ...

BARCELONA 5. decembra (WENBOVINY) - Favorizovaný tím kapitána Alberta Costu využil vo finále 98. ročníka najprestížnejšej tenisovej tímovej súťaže výhodu domáceho prostredia a na antuke v Barcelone zdolal súperov z Českej republiky už po sobotňajšej štvorhre. O rozhodujúci tretí bod hostiteľov sa za asistencie vyše 16 000 divákov pod strechou komplexu Palau Sant Jordi postarala dvojica ľavákov Feliciano López - Fernando Verdasco, ktorá zdolala renomovaný český pár Tomáš Berdych - Radek Štěpánek za 165 minút 7:6 (7), 7:5, 6:2. Ešte v piatok získali dôležité prvé dva body singlisti Rafael Nadal a David Ferrer. Španieli si v bojoch o prestížnu šalátovú misu pripísali už štvrté celkové víťazstvo a v historickej tabuľke sa osamostatnili na 6. mieste - nechali za sebou Nemcov s troma titulmi. Na čele sú suverénne Američania s 32 prvenstvami. Španielski tenisti dosiahli všetky svoje daviscupové triumfy v ostatných 10 rokoch a po Švédoch sa stali prvým tímom, ktorý dokázal obhájiť prestížnu trofej. Severanom sa to podarilo v roku 1998.

Českí tenisti nevyužili svoju prvú finálovú účasť po 29 rokoch na druhé prvenstvo. To prvé dosiahli podľa oficiálnych štatistík ITF ešte ako bývalé Československo v roku 1980. Dvojica Berdych - Štěpánek nastupovala do sobotňajšej štvorhry za stavu 0:2 s imperatívom víťazstva, lebo len to mohlo udržať zverencov kapitána Jaroslava Navrátila v hre o celkové víťazstvo. Česi túto úlohu nezvládli, hoci boli veľmi blízko zisku prvého setu. V dramatickom a herne kvalitnom tajbrejku odvrátili za stavu 3:6 tri setbaly domácich, ale svoju príležitosť za stavu 7:6 nevyužili. Napokon stratili úvodné dejstvo 7:9, keď sa Španieli tešili po jednej z najkrajších výmen zápasu a pridlhom voleji Štěpánka. Aj druhý set bol maximálne vyrovnaný, ale v koncovke Berdych za stavu 5:5 neudržal svoje podanie, hoci pri ňom viedli spolu so Štěpánkom 40:0. Výborne servujúci López vzápätí využil pri svojom podaní druhý setbal esom a domáci boli definitívne na koni. Tretí set mal už rýchly priebeh so španielskym scenárom. Za stavu 5:1 boli domáci dve loptičky od víťazstva, ale Berdych ešte dopodával na 2:5. Definitívu však stanovil v nasledujúcom geme pri svojom servise skvelý López využitím druhého mečbalu. Štěpánek nedokázal volej na telo prehodiť cez sieť. Berdych a Štěpánek utrpeli vôbec prvú spoločnú prehru v deblovom súboji v rámci Davisovho pohára, keď doteraz mali bilanciu 5:0.

Finále 98. ročníka Davisovho pohára:

ŠPANIELSKO - ČESKÁ REPUBLIKA 3:0 po sobotňajšej štvorhre, Španielsko už je víťazom Davisovho pohára 2009

Sobotňajšia štvorhra:
Feliciano López, Fernando Verdasco - Tomáš Berdych, Radek Štěpánek 7:6 (7), 7:5, 6:2 za 165 minút