24hod.sk    Gala

16. marca 2020

Španielsky kráľ Filip VI. sa vzdal dedičstva po otcovi, toho zbavil aj jeho ročného dôchodkuŠpanielsky kráľ Filip VI. sa vzdal akéhokoľvek budúceho dedičstva, ktoré by získal po svojom otcovi, bývalom kráľovi Juanovi Carlosovi I. Stane sa tak pre údajné finančné nezrovnalosti bývalého ...Zdieľať
filip 676x450 16.3.2020 (Webnoviny.sk) - Španielsky kráľ Filip VI. sa vzdal akéhokoľvek budúceho dedičstva, ktoré by získal po svojom otcovi, bývalom kráľovi Juanovi Carlosovi I. Stane sa tak pre údajné finančné nezrovnalosti bývalého panovníka.


Rozhodnutie v nedeľu oznámil kráľovský palác s tým, že Filip VI. tiež zbavil otca jeho ročného dôchodku. V roku 2018 dostal bývalý kráľ príspevok 194 232 eur.

Rozhodnutie prišlo v čase vyšetrovania švajčiarskych prokurátorov zameraného na zahraničný účet údajne vedený pre Juana Carlosa I. Na účet v roku 2008 údajne pribudlo 88 miliónov eur od zosnulého saudskoarabského kráľa Abdalláha, čo boli podľa prokurátorov pravdepodobne úplatky, uvádza švajčiarsky denník Tribune de Geneve.

V sobotu britský denník The Telegraph informoval, že Filipa VI. menovali za beneficienta zahraničného fondu, ktorý kontroluje švajčiarsky účet s údajným darom 65 miliónov eur zo Saudskej Arábie. Tie vraj dostal jeho otec, keď bol na tróne. Filip VI. v nedeľu poprel, že by o fonde vedel.

Osemdesiatdvaročný Juan Carlos I. sa stal kráľom v roku 1975 a vládol až do jeho abdikácie v júni 2014.


Zdroj: Webnoviny.sk - Španielsky kráľ Filip VI. sa vzdal dedičstva po otcovi, toho zbavil aj jeho ročného dôchodku © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

https://www.24hod.sk/spanielsky-kral-filip-vi-sa-vzdal-dedicstva-po-otcovi-toho-zbavil-aj-jeho-rocneho-dochodku-cl734365.html