Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. mája 2019

Spôsob výplaty dávky si poistenec určuje sámSociálna poisťovňa, ilustračná snímka.Zdieľať
Sociálna poisťovňa, ilustračná snímka. Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 16. mája (TASR) - Poistenci v žiadosti o dávky by nemali zabudnúť na spôsob ich výplaty. Na základe ich rozhodnutia im potom Sociálna poisťovňa bude dávky zasielať v hotovosti poštovým poukazom na výplatu alebo prevodným príkazom na účet.


"Ak si žiadateľ o dávku nevyplní vyhlásenie poistenca na zadnej strane príslušnej žiadosti, teda neuvedie v nej číslo účtu alebo adresu, na ktorú mu majú byť dávky poukazované, poisťovňa ich bude automaticky zasielať poštou na adresu trvalého pobytu. K peniazom sa tak dostane neskôr ako pri výplate na účet. Platí to rovnako pri nemocenských dávkach, úrazových dávkach, dávke v nezamestnanosti aj garančnej dávke," upozorňuje hovorca poisťovne Peter Višváder.

Ak chce žiadateľ o dávku, aby mu boli peniaze poukazované na účet, svoje číslo účtu v IBAN formáte uvedie priamo v žiadosti o príslušnú dávku, spravidla na zadnej strane konkrétnej žiadosti. Súčasne uvedie, či je majiteľom účtu on sám, alebo jeho manžel či manželka.

V zmysle zákona o sociálnom poistení všeobecne platí, že sa všetky dávky poukazujú na účet príjemcu v banke alebo v pobočke zahraničnej banky, len na písomnú žiadosť poberateľa dávky sa dávka môže poukazovať na účet manžela (manželky). V takom prípade však poberateľ dávky musí mať právo disponovať finančnými prostriedkami na tomto účte.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Skupina Kofola vykázala za 1. štvrťrok rast vo všetkých ukazovateľoch
<< predchádzajúci článok
Trump počas summitu G20 navštívi Južnú Kóreu

Spôsob výplaty dávky si poistenec určuje sám - diskusné fórum čitateľov