Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. októbra 2019

SR spresnila a doplnila dáta o hrubom národnom dôchodkuŠtatistický úrad Slovenskej republiky. Ilustračná snímka.Zdieľať
Štatistický úrad Slovenskej republiky. Ilustračná snímka. Foto: TASR
Bratislava 21. októbra (TASR) - Slovenská republika spresnila a doplnila dáta o hrubom národnom dôchodku (HND) SR za roky 2010 až 2018. Informovalo o tom oddelenie komunikácie Štatistického úradu (ŠÚ) SR.


HND SR v roku 2018 dosiahol hodnotu 88,304 miliardy eur. Dáta o HND za predošlé obdobie od roku 2010 boli upravené podľa medzinárodnej metodiky v intervale od -0,9 % po +1,4 % HND z dôvodu zásadných úprav vyplývajúcich z veľkej revízie hrubého domáceho produktu (HDP) a rutinných metodických zmien. Údaje o HND zverejňujú a spresňujú členské štáty EÚ vždy v pravidelnom jesennom termíne a predkladajú ich Európskej komisii a Eurostatu. Za SR dáta predkladá ŠÚ SR.

SR, ako aj všetky členské krajiny EÚ, poskytuje každý rok Európskej komisii (Eurostatu) údaje o HND a jeho zložkách v termíne k 1. októbru vrátane Správy o kvalite údajov o HND.

Kým údaj o HDP vyjadruje celkovú výkonnosť ekonomiky vytvorenú na území SR, údaj o HND predstavuje dôchodky subjektov ekonomiky SR z tuzemska aj zo zahraničia. Údaj o HND zároveň slúži ako podklad pre výpočet návrhu rozpočtu EÚ.

V najnovších údajoch sú zapracované výsledky veľkej benchmarkovej revízie, ktorú ŠÚ SR vykonal v septembri 2019 na základe použitia nových zdrojov a vylepšených metód v časovom rade rokov 2010 až 2017. Okrem toho sú zohľadnené zmeny v rokoch 2016 a 2017 z dôvodu rutinných úprav použitím aktualizovaných informácií zo štatistických a administratívnych zdrojov údajov. Vplyv uvedených zmien na HND je vyčíslený v Správe o kvalite HND 2019.

HND sa vypočíta z hodnoty HDP odpočítaním prvotných dôchodkov platených rezidentskými inštitucionálnymi jednotkami nerezidentským jednotkám a pripočítaním prvotných dôchodkov prijatých rezidentskými jednotkami zo zahraničia. Prvotné dôchodky do zahraničia v sebe zahŕňajú odmeny zamestnancov, dôchodky z majetku a dane z produkcie a dovozu platené inštitúciám EÚ. Na druhej strane, prvotné dôchodky prijaté zo zahraničia zahŕňajú odmeny zamestnancov, dôchodky z majetku a subvencie z inštitúcií EÚ.

Uvedené informácie SR poskytuje podľa článku 2 Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) o harmonizácii hrubého národného dôchodku v trhových cenách. Viac informácií je možné získať na internetovej stránke ŠÚ SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pomocou služobného psa vypátrali muža, ktorý utiekol z miesta nehody
<< predchádzajúci článok
Vďaka systémom centrálneho zásobovania teplom je v SR čistejší vzduch

SR spresnila a doplnila dáta o hrubom národnom dôchodku - diskusné fórum čitateľov