Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. marca 2023

Srbský prezident Vučić a kosovský premiér Kurti sa dohodli na tom, ako zrealizujú plán normalizácie vzťahov oboch krajínLídri Srbska a Kosova sa predbežne dohodli na implementácii Európskou úniou podporovaného plánu normalizácie ich vzťahov. Oznámil to v sobotu šéf európskej ...Zdieľať
europe_serbia_kosovo_57099 676x451 19.3.2023 (SITA.sk) - Lídri Srbska a Kosova sa predbežne dohodli na implementácii Európskou úniou podporovaného plánu normalizácie ich vzťahov. Oznámil to v sobotu šéf európskej diplomacie Josep Borrell, ktorý predsedal rokovaniam.


Na tlačovej konferencii po takmer 12-hodinových rozhovoroch v severomacedónskom letovisku Ochrid Borrell novinárom povedal, že srbský prezident Aleksandar Vučić a kosovský premiér Albin Kurti „dosiahli dohodu, ako to realizovať".

Praktické kroky


Srbsko a Kosovo sa minulý mesiac dohodli na texte jedenásťbodového plánu Európskej únie na normalizáciu vzťahov po vojne z rokov 1998 - 1999 a vyhlásení nezávislosti Kosova v roku 2008.

„Cieľom dnes bolo dohodnúť sa na tom, ako implementovať dohodu akceptovanú na ostatnom stretnutí na vysokej úrovni," konštatoval Borrell. „Znamená to praktické kroky v otázke, čo treba urobiť, kedy, kým a ako," dodal.

Kosovo v OSN


Plán EÚ vyzýva, aby obe krajiny udržiavali dobré susedské vzťahy a navzájom si uznávali oficiálne doklady a národné symboly.

Ak sa zrealizuje, zabráni Belehradu v blokovaní snahy Kosova o členstvo v Organizácii Spojených národov a iných medzinárodných organizáciách.

Dohoda, ktorú načrtli Francúzsko a Nemecko a podporujú ju USA, explicitne nevyzýva Srbsko a Kosovo na vzájomné uznanie sa.


Zdroj: SITA.sk - Srbský prezident Vučić a kosovský premiér Kurti sa dohodli na tom, ako zrealizujú plán normalizácie vzťahov oboch krajín © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
S riešením následkov požiaru v Štiavnici by mohla pomôcť Únia, europoslanec Hajšel adresoval list komisárke Ferreirovej
<< predchádzajúci článok
Ruská armáda prišla vo vojne na Ukrajine o ďalších 710 vojakov, hlási ukrajinský generálny štáb