05. januára 2013

Štefan Svitko ml. obsadil na úvod Rely Dakar 16. miesto

Víťazom sobotňajšej 1. etapy prestížneho púštneho motoristického dobrodružstva Rely Dakar 2013, úseku z peruánskej metropoly Lima do Pisca, sa v kategórii motocyklov stal Francisco "Chaleco" ...

joan barreda bort PISCO 5. januára (WEBNOVINY) - Víťazom sobotňajšej 1. etapy prestížneho púštneho motoristického dobrodružstva Rely Dakar 2013, úseku z peruánskej metropoly Lima do Pisca, sa v kategórii motocyklov stal Francisco "Chaleco" López na stroji KTM.

Čiľan zvládol prológový 13-kilometrový úsek za 7:51 min a bol o 1 sekundu rýchlejší než Frans Verhoeven (Yamaha) z Holandska. Tretiu priečku v obsadil s odstupom 5 sekúnd Čiľan Pablo Quintanilla (Honda).

Na štarte 34. ročníka Rely Dakar sa v Južnej Amerike premiérovo objavila šestica Slovákov. Okrem štyroch motocyklistov organizátori predstavili aj posádku "buginy" Štefan Svitko st. a Jozef Kutlák. Druhý menovaný pred štartom nahradil zraneného Jána Rumpliho, ktorý sa pre zdravotné problémy zaradil k sprievodnému tímu Štefana Svitka seniora.

Najlepšie si spomedzi slovenských reprezentantov v 1. etape v kategórii motocyklov počínal Štefan Svitko ml. (SLOVNAFT-Oraving team), ktorý obsadil 16. miesto. Tridsaťročný Žaškovčan bol v sobotu o 34 sekúnd pomalší ako víťaz López. Ivan Jakeš (NADD RESS Adventure team) obsadil 61. priečku, Dušan Čipka skončil 107. a Ján Zaťko (obaja Slovakia Turbo team) figuruje na 147. mieste.

V kategórii štvorkoliek triumfoval Peruánec Ignacio Flores Seminario na Yamahe v čase 9:22 min. Druhý skončil holandský reprezentant Sebastian Husseini, ktorý za domácim pretekárom zaostal o 11 sekúnd. Na tretiu priečku sa v prológu dostal Argentínčan Marcos Patroneli, ktorý má 15-sekundový odstup od lídra.

V nedeľu čaká jazdcov "kruhová" 2. etapa so štartom i cieľom v peruánskom Piscu a s 242 km dlhým meraným úsekom.

1. etapa (Lima /Peru/ - Pisco /Peru/, meraný úsek 13 km):

Motocykle: 1. Francisco López (Čile) KTM 7:51 min, 2. Frans Verhoeven (Hol.) Yamaha +1 s, 3. Pablo Quintanilla (Čile) Honda +5, 4. Patricio Cabrera (Čile) Kawasaki +11, 5. Cyril Despres (Fr.) KTM +13, 6. David Casteu (Fr.) Yamaha +15, 7. Ruben Faria (Portug.) KTM +19, 8. Javier Pizzolito (Arg.) Honda +21,... 16. Štefan Svitko ml. (SLOVNAFT-Oraving team) +34, 61. Ivan Jakeš (NADD RESS Adventure team) +1:33 min, 107. Dušan Čipka +2:39, 147. Ján Zaťko (obaja Slovakia Turbo team) /všetci SR/ +3:41

Štvorkolky: 1. Ignacio Flores Seminario (Peru) Yamaha 9:22 min, 2. Sebastian Husseini (Hol.) Honda +11 s, 3. Marcos Patroneli (Arg.) Yamaha +15 s, 4. Ignacio Casale (Čile) Yamaha +20 s, 5. Kees Koolen (Hol.) Honda +39 s, 6. Tomás Maffei (Arg.) +40 s, 7. Alexis Hernández (Peru) Honda +42 s, 8. Rafal Sonik (Poľ.) Yamaha +43 s