24hod.sk    Z domova

03. novembra 2015

Stredné Slovensko zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 3,2Obyvatelia stredného Slovenska dnes mohli pocítiť otrasy zeme. Toto územie dnes popoludní zasiahlo zemetrasenie.Zdieľať
«Stredné Slovensko zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 3,2

 

Obyvatelia stredného Slovenska dnes mohli pocítiť otrasy zeme. Toto územie dnes popoludní zasiahlo zemetrasenie. S informáciou prišli ako prví portál tvnoviny.sk a aktualne.sk. O zemetrasení informuje aj seizmologická stránka zemetrasenia.sk.


"Dňa 3. novembra 2015 došlo na strednom Slovensku k zemetraseniu s lokálnou magnitúdou 3,2, ktoré bolo aj makroseizmicky pozorované obyvateľmi okolitých obcí," informujú seizmológovia. Podľa doposiaľ nahlásených pozorovaní by sa malo epicentrum zemetrasenia nachádzať medzi Brusnom a Breznom.

"Bolo to zemetrasenie, ktoré sa radí medzi slabšie mierne zemetrasenia," informovali TASR z oddelenia seizmológie Ústavu vied o Zemi SAV.

Zemetrasenie zaznamenali seizmické stanice slovenskej Národnej siete seizmických staníc a Lokálnej seizmickej siete východné Slovensko. Ústav vied o Zemi SAV v Bratislave bude analyzovať záznamy seizmických staníc, ako aj údaje o pozorovaných účinkoch zemetrasení.

 

Vystrašení ľudia prirovnali zemetrasenie k výbuchu plynu

Zemetrasenie, ktoré dnes popoludní postihlo horehronské obce, ľudí vystrašilo. Svoje pocity popisujú zhodne: "Bolo to ako výbuch plynu, akoby sa valila tlaková vlna a bolo počuť dunenie. Trvalo to veľmi krátko."

Ako pre TASR uviedla Viera Hudíková, starostka Dolnej Lehoty v okrese Brezno so 735 obyvateľmi, ľudia zostali vystrašení. Vybehli do stredu dediny, nevedeli, čo sa deje. Vydedukovali, že to bude asi zemetrasenie. Bolo ho cítiť v celej dedine. Miestni zatiaľ nikdy nič podobné nezažili.

"Pocítili sme to dosť silno. Bolo to ako výbuch plynu. Na konci dediny to cítili, akoby sa valila tlaková vlna a bolo počuť také dunenie. Na jednom dome spadol komín, iný zostal poškodený. V stredu (4.11.) urobíme obhliadku domov v dedine a zosumarizujeme škody. Vyhlásili sme aj do obecného rozhlasu, aby ľudia vypísali dotazníky, čo cítili a aké škody utrpeli," konštatovala Hudíková.

Ako dodala, nevie zatiaľ odhadnúť, či sú škody rozsiahle, okrem komína to však budú aj popukané steny.

K veľkému výbuchu prirovnali otrasy zeme aj ľudia v obci Jasenie v okrese Brezno. Starostka Miroslava Pravotiaková práve vtedy nebola doma, ale občania jej už zreferovali, čo sa dialo. Vraj to bola bleskovka, no strach medzi obyvateľmi zostal oveľa dlhšie. Ako pre TASR povedala, takisto zatiaľ nevie, k akým škodám u nich došlo.»

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/stredne-slovensko-zasiahlo-zemetrasenie-s-magnitudou-3-2-cl396933.html