Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. novembra 2018

Stredoeurópske fórum privíta S. Alexijevičovú alebo T. SnyderaDesiate Stredoeurópske fórum, ktoré sa koná v Bratislave a ďalších dvoch slovenských mestách, tento rok privíta viacerých zahraničných hostí. ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: Visegrad Film Forum/Liza Nedayvoda
Bratislava 9. novembra (TASR) - Desiate Stredoeurópske fórum, ktoré sa koná v Bratislave a ďalších dvoch slovenských mestách, tento rok privíta viacerých zahraničných hostí. Medzi nimi je napríklad historik Timothy Synder alebo autorka Svetlana Alexijevičová, ktorej fórum zároveň udelí titul Čestná Stredoeurópanka. TASR o tom informovala za organizátorov Marta Šimečková.


Alexijevičová bude zároveň hosťom verejnej debaty, ktorú bude 17. novembra moderovať komentátorka denníka Guardian Natalie Nougayrede. V sobotu (17.11.) budú debatovať aj Synder s francúzskym spisovateľom Édouardom Louisom a politológom Ivanom Krastevom. Fórum navštívia tiež autor knihy McMafia Misha Glenny, antropológ Thomas Hylland Eriksen alebo syn zavraždenej maltskej novinárky Paul Caruana Galizia. Ďalším z hostí je napríklad aktivista a politik Erik Kursetgjerde, ktorý prežil útok na mládežnícky tábor na ostrove Utoya.

Heslom tohtoročného fóra je "Žiadajme nemožné!", ktoré je inšpirované podobným heslom z čias parížskeho mája 1968. "Dnes pre nás nadobúda úplne nový a naliehavý význam. Slovensko nie je jedinou z európskych krajín, ktorá sa spamätáva z bezprecedentnej vraždy, v ktorej sú obeťami investigatívni novinári a novinárky. Chceme hovoriť o zmysle a možnom smerovaní občianskej mobilizácie v kontexte celej Európy," uvádza Šimečková.

Organizátori zároveň pripomínajú slová Václava Havla, ktorý pred desiatimi rokmi napísal, že Slovensko je tak trochu predurčené na debaty o strednej Európe o jej vzťahu k ostatným regiónom, k Európe i k svetu ako celku. Má totiž ako jediné spoločnú hranicu so všetkými ostatnými stredoeurópskymi štátmi. Havel bol jedným z prvých hostí Stredoeurópskeho fóra, ktoré sa konalo roku 2009. Bolo to súčasne jeho posledné verejné vystúpenie na Slovensku.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Produkcia britského priemyslu v septembri stagnovala
<< predchádzajúci článok
ĽSNS chce, aby homosexuáli nemali deti v náhradnej starostlivosti

Stredoeurópske fórum privíta S. Alexijevičovú alebo T. Snydera - diskusné fórum čitateľov