Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. marca 2019

Študenti vyvíjajú prístroj, ktorý nahradí viac zdravotníckych pomôcok



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR - Dano Veselský
Bratislava 22. marca (TASR) – Piati študenti z Univerzity Komenského (UK) a Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave vyvíjajú nové medicínsko-technologické zariadenie S-Case. Má veľkosť mobilného telefónu a bude schopné merať naraz viaceré fyziologické funkcie človeka, a to aj bez prítomnosti zdravotníckeho personálu.


"S-Case nájde uplatnenie najmä v rukách lekárov pôsobiacich v krajinách tretieho sveta, ako je Afrika či India, alebo v imigračných táboroch pre rýchlu diagnostiku veľkého množstva jedincov. Slúžiť bude aj ako edukačná pomôcka na stredných zdravotníckych školách a lekárskych fakultách," hovorí Martin Pekarčík, študent medicíny UK.

Jednou z funkcií S-Case je EKG, teda elektrokardiograf na meranie elektrickej aktivity srdca. Prístroj tiež obsahuje oximeter, ktorý meria nasýtenie krvi kyslíkom. Súčasťou je tiež teplomer na meranie vnútornej teploty tela, ale aj teploty prostredia. Medzi ďalšie funkcie patrí glukomer, pulzmeter a tlakomer.

Zariadenie funguje tak, že všetky hodnoty z jednotlivých jeho senzorov sa zapíšu do systému a následne sa analyzujú. Vyhodnotené výsledky poskytne prístroj v audiovizuálnej forme obsluhujúcej osobe. "Zariadenie je možné napojiť na mobil a údaje z neho bude možné formou telemedicíny odoslať jedným klikom do mobilného alebo počítačového zariadenie lekára aj tisícky kilometrov ďaleko," doplnil Pekarčík.

Za prístrojom stoja študenti medicíny na UK Martin Pekarčík a Paulína Polakovičová, študenti STU František Kudlačák, Denis Capkovič a Ján Forgáč, ako aj manažér Slavomír Hruška. Na vývoji spolupracovali s lekármi pôsobiacimi v rozvojových krajinách. Radi však vo svojom tíme privítajú ďalších kolegov, ktorí majú záujem podieľať sa na ďalšom vývoji projektu.

Projekt pozitívne hodnotí aj rektor UK v Bratislave Marek Števček. "Študenti so svojím projektom vyhrali viacero súťaží ako Veľvyslanectvo mladých, Slovak University Startup Cup či Slovak Playpark. Druhé miesto získali na European Playpark Finals v Benátkach," skonštatoval Števček. Podotkol, že sa zároveň ako jediný zástupca za Slovensko zúčastnili na University World Startup Cup 2018 v Kodani s ďalšími 65 svetovými startupmi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pitná voda je dar – 2,1 miliardy ľudí k nej nemá prístup
<< predchádzajúci článok
Samospráva Prievidze zabezpečí rekonštrukciu časti autobusovej stanice