24hod.sk    Ekonomika

13. augusta 2019

ŠTÚDIA: Krajiny EÚ môžu profitovať z obchodnej vojny medzi USA a ČínouIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Mníchov 13. augusta (TASR) - Nemecko a ďalšie krajiny Európskej môžu profitovať z obchodnej vojny medzi Čínou a USA, uviedol v utorok vo svojej štúdii mníchovský inštitút Ifo.


"EÚ by mohla viac exportovať do USA, ak USA prijmú dodatočné clá na čínsky import," uviedla ekonómka a spoluautorka štúdie Marina Steinigerová.

Ak Washington zavedie clá vo výške 10 % na čínske tovary v celkovej hodnote 300 miliárd USD (267,33 miliardy eur), dodatočný zisk Nemecka by dosiahol 94 miliónov eur a dodatočné zisky v celej EÚ až 1,5 miliardy eur, uvádza sa v štúdii. Ak Čína v rámci odvety zvýši clá na dovoz z USA o 10 %, podľa Steinigerovej "sa nakoniec budú smiať" Nemecko a EÚ, keďže ich dodatočné zisky dosiahnu 323 miliónov eur, respektíve 1,7 miliardy eur. Takáto eskalácia obchodnej vojny by podľa Ifo stála USA 1,5 miliardy eur a Čínu 21,6 miliardy eur.

Prezident Ifo Clemens Fuest však upozornil, že obchodná vojna má negatívny vplyv na celú globálnu ekonomiku a že poškodí každého, "pretože zníži dôveru investorov a spotrebiteľov po celom svete".


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/studia-krajiny-eu-mozu-profitovat-z-obchodnej-vojny-medzi-usa-a-cinou-cl698512.html