Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

13. júna 2019

ŠTÚDIA: Ľudia skonzumujú týždenne v priemere päť gramov plastuKaždý človek skonzumuje v priemere päť gramov plastu týždenne, čo je približne ekvivalent štandardnej kreditnej karty. Odhaľuje to v stredu zverejnená štúdia expertov z ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Youtube
Londýn 13. júna (TASR) - Každý človek skonzumuje v priemere päť gramov plastu týždenne, čo je približne ekvivalent štandardnej kreditnej karty. Odhaľuje to v stredu zverejnená štúdia expertov z austrálskej Univerzity v Newcastli, ktorú si objednal Svetový fond na ochranu prírody (WWF) a o ktorej výsledkoch informuje agentúra DPA.


Celosvetovo najväčším zdrojom plastov, ktoré ľudia požijú, je pitná voda, a to z vodovodu aj balená. Vysokú úroveň obsahu plastov vykazujú aj potraviny ako soľ, mäkkýše či pivo.

Štúdia pospájala údaje z viac ako 50 prác o konzumácii mikroplastov, čo sú častice, ktoré majú priemer do päť milimetrov. Ľudia podľa jej odhadov skonzumujú v priemere približne 2000 kúskov mikroplastov týždenne, respektíve vyše 250 gramov ročne.

Štúdia tiež odhalila veľké regionálne rozdiely. Vo vode v Spojených štátoch a Indii sa napríklad našlo približne dvojnásobne viac plastových častíc než vo vode v Európe či Indonézii.

"Povedomie o mikroplastoch a ich vplyve na životné prostredie narastá, pričom táto štúdia pomohla vôbec po prvý raz poskytnúť presný výpočet ich konzumácie," uviedol jeden z vedúcich univerzitnej štúdie Thava Palanisami.

Generálny riaditeľ WWF Marco Lambertini uviedol, že odhalenia štúdie by mali byť "budíčkom" pre vlády na celom svete.

"Plasty nielen znečisťujú naše oceány i vodné zdroje a zabíjajú podmorský život, ale sú aj v každom z nás, pred ich konzumáciou nemôžeme uniknúť," uviedol. "Na riešenie tejto krízy sú naliehavé a nevyhnuté opatrenia na celosvetovej úrovni," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Používatelia siete Instagram čelia kritike za fotografie z Černobyľu
<< predchádzajúci článok
India predstavila kozmickú loď Čandraján-2, v júli poletí na Mesiac

ŠTÚDIA: Ľudia skonzumujú týždenne v priemere päť gramov plastu - diskusné fórum čitateľov