24hod.sk    Šport    ME vo futbale 2008

14. júna 2008

Švésko prehralo so Španielskom 1:2

V prvom sobotnom zápase D-skupiny na XIII. futbalových majstrovstvách Európy v Rakúsku a Švajčiarsku (7. - 29. júna) prehralo Švédsko so Španielskom 1:2 (1:1). Španieli sa ujali vedenia po ...

INNSBRUCK 14. júna (WEBNOVINY) - V prvom sobotnom zápase D-skupiny na XIII. futbalových majstrovstvách Európy v Rakúsku a Švajčiarsku (7. - 29. júna) prehralo Švédsko so Španielskom 1:2 (1:1). Španieli sa ujali vedenia po štvrťhodine hry gólom Fernanda Torresa, o necelých dvadsať minút neskôr vyrovnal Zlatan Ibrahimovič. Favorizovaní Španieli mali najmä v druhom polčase viac z hry, ale švédska defenzíva pracovala takmer bezchybne. Keď sa už zdalo, že si súperi body podelia, v tretej minúte nadstaveného času rozhodol David Villa, ktorý sa tak po hetriku v prvom zápase do siete Ruska so štyrmi presnými zásahmi dostal na čelo tabuľky strelcov šampionátu. Španieli sú už jednou nohou vo štvrťfinále Euro 2008. Súperi sa dobre poznali, veď spolu hrali aj v jednej kvalifikačnej skupine o postup na šampionát. Tam vzájomne využili domáce prostredie, teraz na „neutrálnom“ ihrisku sa presadil papierový favorit. V ich 13. vzájomnom dueli sa zrodilo šieste víťazstvo futbalistov spoza Pyrenejí. D-skupina: Švédsko - Španielsko 1:2 (1:1) Góly: 34. Ibrahimovič - 15. F. Torres, 90.+ D. Villa, ŽK: 55. A. Svensson - 53. Marchena, rozhodovali: Pieter Vink - Adriaan Inia, Hans ten Hoove (všetci Hol.), 30 772 divákov (vypredané) Zostavy: Švédsko: Isaksson - Stoor, Mellberg, Hansson, M. Nilsson - Elmander (79. S. Larsson), D. Andersson, A. Svensson, Ljungberg - H. Larsson (87. Källström), Ibrahimovič (46. Rosenberg) Španielsko: Casillas - Sergio Ramos, Marchena, Puyol (24. Albiol), Capdevila - Senna - Iniesta (59. Cazorla), Xavi Hernández (58. Fabregas), David Silva - D. Villa, F. Torres Už v prvej minúte mali šancu obe mužstvá. Najskôr sa pred španielsku bránku dostali Švédi, o niekoľko sekúnd takmer zahrmelo na druhej strane. Akoby tým hráči naznačili, že to bude obojstranne útočný futbal. Na prvý gól čakal vypredaný štadión v dejisku zimných olympiád 1964 a 1976 iba necelú štvrťhodinu. Španieli zahrávali svoj prvý roh. Rozohrali ho nakrátko, prišiel nacvičený signál, na jeho konci bola prudká prihrávka pred bránku severanov a natiahnutá noha Fernanda Torresa, od ktorej lopta skončila v pravom dolnom rohu Isakssonovej bránky. Už o minútu mohlo byť vyrovnané, Elmander naznačil svoje ofenzívne chúťky a prenikol do šestnástky súpera, ale sieť na bránke Casillasa sa rozvlnila iba zboku. O chvíľu ukázala perfektnú spoluprácu dvojica švédskych útočníkov. Henrik Larsson dostal od Ibrahimoviča skvelú prihrávku za obranu Španielov, v snahe prehodiť vybiehajúceho gólmana však mieril nad jeho svätyňu. Úvodnú polhodinu zápasu ukončil Elmander hlavičkou tesne vedľa ľavej žrde. Tlak Švédov silnel, dôraz „troch koruniek“ na súperov platil a ovocie priniesol v 34. min. Pravý obranca Stoor potiahol loptu po svojej strane, odcentroval na Ibrahimoviča, ten si loptu perfektne spracoval a prízemnou strelou z otočky vyrovnal na 1:1. Ďalšie šance na oboch stranách sa už gólového zakončenia nedočkali, ale dvíhali tribúny, na ktorých mali prevahu fanúšikovia z Pyrenejského polostrova, zo sedadiel. Druhý polčas sa začal náporom zverencov najstaršieho trénera na šampionáte Luisa Aragonesa. Švédska obrana však stála na pevných nohách a šance, ktoré by si zaslúžili prívlastok gólové, neprichádzali. V 63. min autor hetriku v prvom zápase Španielov do siete Ruska Villa ani na dvakrát neprekonal Isakssona a odrazenú loptu Torres napálil iba do obrancov v žlto-modrom. O chvíľu to z veľkej diaľky skúšal Senna, ale Isaksson opäť zahviezdil a vytlačil loptu na roh. „Lagerbäckovci“ sa len sporadicky dostávali zo svojej polovice, brankár Casillas loptu dlhé minúty sledoval z úctivej diaľky. Futbalová krása sa z innsbruckého štadióna Tivoli Neu postupne vytrácala a hra sa premieňala na boj. Keď už sa zdalo, že sa súperi rozídu zmierlivo, Španielom sa podarilo to, o čo sa snažili celý zápas. Kanonier David Villa si už v nadstavenom čase nabehol na center z hĺbky vlastného poľa a medzi dvoma švédskymi obrancami sa proti Isakssonovi presadil a strelil rozhodujúci, možno už postupový gól Španielska. Aktuálna tabuľka D-skupiny: 1 Španielsko 2 2 0 0 6:2 6 2. Švédsko 2 1 0 1 3:2 3 3. Grécko 1 0 0 1 0:2 0 4. Rusko 1 0 0 1 1:4 0 SITA