Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. januára 2022

Taliani sa ocitli v patovej situácii pri voľbe nového prezidenta, prvé kolo ostalo bez jasného víťazaPrvé kolo voľby nového prezidenta Talianska prinieslo v pondelok v tamojšom parlamente akurát množstvo prázdnych hlasovacích lístkov. Poslanci a menšia skupina špeciálnych regionálnych zástupcov, ktorí ...Zdieľať
italy_presidential_elections_52595 fdadc3abdf3a4bae855c462026d020f9 676x451 25.1.2022 (Webnoviny.sk) - Prvé kolo voľby nového prezidenta Talianska prinieslo v pondelok v tamojšom parlamente akurát množstvo prázdnych hlasovacích lístkov. Poslanci a menšia skupina špeciálnych regionálnych zástupcov, ktorí vyberajú nástupcu terajšej hlavy štátu Sergia Mattarelu, tak zatiaľ v politickej patovej situácii nedokázali nájsť víťaza.

Obavy z predčasných volieb


Voľba sa začala bez jasného zoznamu kandidátov. Premiér Mario Draghi síce naznačil, že je ochotný kandidovať za prezidenta, no koaličné strany sú vo svojej podpore rozdelené pre obavy, že by jeho odchod z čela vlády vyvolal predčasné voľby. Zatiaľ ani jedna strana Draghiho nemenovala kandidátom.

Súboj o prezidentské kreslo sa otvoril ešte viac po tom, čo v sobotu stiahol svoju kontroverznú kandidatúru niekdajší premiér Silvio Berlusconi. Ten vyhlásil, že mal dosť hlasov na víťazstvo, ale krajina si nemôže dovoliť politický rozkol. Jeho kancelária v nedeľu potvrdila, že Berlusconi v ostatných dňoch podstúpil testy v nemocnici v Miláne.

Štyri kolá voľby


Počas prvých troch kôl je na zvolenie potrebná dvojtretinová väčšina, teda 672 hlasov. To druhé sa uskutoční už v utorok popoludní. Počnúc štvrtkovým štvrtým kolom už kandidátom stačí len jednoduchá väčšina - 505 hlasov.

Voľba 13. prezidenta Talianska pripravuje priestor pre nadchádzajúce parlamentné voľby. Mandát súčasného parlamentu sa končí v roku 2023.


Zdroj: Webnoviny.sk - Taliani sa ocitli v patovej situácii pri voľbe nového prezidenta, prvé kolo ostalo bez jasného víťaza © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zemetrasenia na Haiti si vyžiadali najmenej dve obete a množstvo zničených domov (video)
<< predchádzajúci článok
Počet pracujúcich cudzincov na Slovensku ku koncu roka klesol, najpočetnejšiu skupinu tvoria Ukrajinci