Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. augusta 2019

Talianska Demokratická strana je pripravená na koaličné rozhovoryTalianska stredoľavicová Demokratická strana (PD) uviedla, že je pripravená na rokovania o vytvorení novej potenciálnej vlády s populistickým Hnutím piatich hviezd (M5S). Informovala o tom v ...Zdieľať
Rím. Foto: TASR/AP
Rím 21. augusta (TASR) - Talianska stredoľavicová Demokratická strana (PD) uviedla, že je pripravená na rokovania o vytvorení novej potenciálnej vlády s populistickým Hnutím piatich hviezd (M5S). Informovala o tom v stredu agentúra DPA.


Predseda PD Nicola Zingaretti pred prítomnými novinármi po stretnutí vedenia tejto politickej strany uviedol, že Demokratická strana je pripravená zvážiť, či existujú podmienky na "vládu zmeny".

Dodal, že to isté povedal aj prezidentovi Sergiovi Mattarellovi, ktorý vedie konzultácie s cieľom vytvoriť novú koaličnú vládu po tom, ako minister vnútra a vicepremiér Matteo Salvini vyvolal vládnu krízu.

Podľa Zingarettiho sú rozhovory s M5S založené na istých podmienkach, medzi ktoré patrí okrem iného aj "verné členstvo" v Európskej únii a zmena súčasného tvrdého postoja k migrácii.

Politická kríza v Taliansku prepukla naplno po tom, ako Salviniho strana začiatkom augusta stiahla svoju podporu pre vládnucu koalíciu. Stalo sa tak v súvislosti s projektom Európskej únie na výstavbu vysokorýchlostnej železnice medzi Turínom a francúzskym mestom Lyon, ktorý koaličný partner — M5S — pri hlasovaní v parlamente nepodporil.

V utorok taliansky premiér Giuseppe Conte predložil prezidentovi Mattarellovi svoju rezignáciu. Agentúra AP už skôr informovala, že Mattarela môže požiadať Conteho, aby zostal vo funkcii a pokúsil sa nájsť alternatívnu väčšinu v parlamente, alebo prijme jeho demisiu a uvidí, či by iný líder nebol schopný vytvoriť koalíciu. Ak sa to nepodarí, prezident môže rozpustiť parlament a už v októbri sa môžu konať nové voľby.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SaS: Návrh zákona o minimálnej mzde považujeme za stratu súdnosti
<< predchádzajúci článok
Dánska premiérka vyjadrila ľútosť nad Trumpovým zrušením návštevy

Talianska Demokratická strana je pripravená na koaličné rozhovory - diskusné fórum čitateľov