24hod.sk    Počítače

18. februára 2016

Tim Cook (Apple): FBI po nás chce „zadné vrátka“Tim Cook, CEO aktuálne najobdivovanejšej spoločnosti sveta, zverejnil list verejnosti niekoľko hodín po tom, čo ho kalifornský sudca požiadal, aby spoločnosť prelomila ochranu dát pri telefóne, ktorý vlastnil strelec z nedávneho prípadu streľby, v ktorej zomrelo 14 ľudí v San Bernardine.Zdieľať
Tim Cook

Sudca Sheri Pym zo súdu v Los Angeles povedal, že Apple musí poskytnúť "rozumnú technickú asistenciu" vyšetrovateľom, ktorí potrebujú prekonať ochranu dát na telefóne iPhone 5C, ktorý vlastnil jeden zo strelcov Syed Rizwan Farook.


O niekoľko hodín neskôr na to Tim Cook odpovedal vo svojej správe užívateľom, že spoločnosť Apple sa rozhodla nevyhovieť požiadavke súdu. Nastáva tak paradoxná situácia, keď spoločnosť z korporátnej sféry je ochotná brániť dáta užívateľov pred vládou a štátom. Ten sa bráni tým, že v čase silného kódovania nie je schopná chrániť občanov a potierať zločin.

Tim Cook doslova napísal - "Vláda žiada Apple, aby hackol svojich vlastných užívateľov a znehodnotil dekádu trvajúci vývoj a vylepšovanie bezpečnostných opatrení pre našich zákazníkov vrátane desiatok miliónov Američanov práve pred sofistikovanými metódami hackerov a počítačovej kriminality. Nemôžeme nájsť precedens pre americkú spoločnosť, ktorá by bola nútená vystaviť svojich zákazníkov ešte väčšiemu riziku útoku, než doteraz čelí. "

Experti FBI priznali, že nie sú schopní technológiu Apple prelomiť. Po 10 neúspešných pokusoch zadať heslo riskujú permanentnú stratu všetkých dát. Tvrdí, že bez spolupráce Apple, teda prakticky bez odovzdania "kľúčov od hradu" nemožno získať dáta na telefóne.

Apple uviedol, že vytvorenie "zadných vrátok" by znamenalo značnú bezpečnostnú hrozbu pre inak normálneho užívateľa, a to si podľa informácií Apple dovoliť nemôže. Firmy ako Apple aj Google v roku 2014 predstavili inováciu, kedy prestavali svoj softvér a zakomponovali do svojich ochranných opatrení aj šifrovanie kompletne celého disku zariadenia.

Tim Cook vo svojom vyjadrení jasne napísal - "FBI možno použije iné slová na popísanie nástroja, čo po nás požadujú, ale bez pochybností sa jedná o verziu iOS s bezpečnostným bypassom, ktorý by vyústil na vytvorenie zadných vrátok. A aj keď vláda argumentoval iba limitovaným použitím, neexistuje garancia, že by sme boli schopní garantovať kontrolu aj nad týmto limitovaným prístupom. "

Cook ďalej v liste upozorňuje, že to môže byť len začiatok a firma môže skončiť s tým, že má uvoľniť dáta o polohe, dáta o použití mikrofónu, dáta z kamery, správy, zdravotné záznamy alebo finančné dáta.

Všeobecne možno z dlhodobého hľadiska čakať, už sa aj prvé pokusy objavili, že vlády a ich bezpečnostné agentúry budú mať záujem na tom, aby digitalizované súkromie užívateľov bolo prístupné pre bezpečnostné zložky.


   Tlač    Pošli

https://www.24hod.sk/tim-cook-apple-fbi-po-nas-chce-zadne-vratka-cl419154.html